جستجو

 

2 اثر تاریخی خواف نامزد ثبت جهانی شد

دوشنبه 7 فروردین 1391   12:13 ب.ظ

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خواف:
2 اثر تاریخی خواف نامزد ثبت جهانی شد

خبرگزاری فارس: مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خواف از کاندید شدن 2 اثر تاریخی برای ثبت در آثار جهانی خبر داد.

خبرگزاری فارس: 2 اثر تاریخی خواف نامزد ثبت جهانی شد

نوروز‌علی‌ محمدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، اظهار داشت: تاکنون در سطح شهر خواف 200 اثر تاریخی شناسایی شده که از این تعداد 89 اثر به ثبت ملی رسیده و دو اثر را برای ثبت جهانی در نظر داریم.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خواف ادامه داد: دو اثر تاریخی که برای ثبت جهانی مد نظر  داریم شامل آسباد نشتیفان و مسجد ملک سوزن است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سال جاری رشد چشمگیر حضور گردشگر فرهنگی و پژوهشی را داشتیم، حضور گردشگران در سال جاری در قالب‌های تور و گروه‌های آموزشی را شاهد بودیم که این حضور بی سابقه بود و گردشگران از دانشگاه تهران، اصفهان و خراسان جنوبی را پذیرا بودیم.

‌محمدی به حضور هنرمندان صاحب نامی همچون عثمان محمد پرست، اشاره کرد و بیان داشت: علاوه بر میراث طبیعی موجود در خواف می‌توان به میراث و جاذبه معنوی این شهر از جمله موسیقی مقامی که از جلوه‌های شهرستان  محسوب می‌شود اشاره کرد.

این مسئول ادامه داد: در راستای آشنایی همشهریان و گردشگران در شهر خواف با موسیقی مقامی جشنواره‌ای در این ارتباط از اول تا پایان فروردین‌ماه سال جاری هر روز در یکی از اماکن تاریخی برپا می‌شود.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف ضمن اشاره به برخی اقدامات این اداره برای استقبال از مسافران و گردشگران نوروزی، اضافه کرد: اقدامات نوروزی در این شهرستان در ارتباط با نصب بنر پیام‌های نوروزی در سطح شهر، استقرار پایگاه اطلاع‌رسان در ورودی شهر، برپایی سیاه چادر و عرضه دستاوردهاو محصولات عشایر و هنرمندان شهر، برگزاری نمایشگاه کتب تاریخی، عکس آثار تاریخی، اشیا تاریخی بوده است.

وی گفت: از دیگر اقدامات  این شهرستان برای نوروز، مردم‌شناسی، ساماندهی و تنظیف موزه مردم‌شناسی و اماکن تاریخی، ارائه آبجوش رایگان  به گردشگران، چاپ مشارکتی 15 هزار بروشور و کاتالوگ برای مسافران نوروزی، برگزاری نمایشگاه عکس و ایجاد فضای سبز در اماکن تاریخی بوده است. 

محمدی به برگزاری تئاتر زخم خار با مشارکت دانشگاه پیام نور و اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خواف اشاره کرد و متذکر شد: این تئاتر از 27 اسفند 90 تا سوم فروردین 91 بعد از نماز مغرب و عشا در آمفی‌ تئاتر اداره ارشاد خواف برگزار شد.

این مسئول به بازدید از اماکن و مجتمع‌های بین‌راهی اشاره کرد و اذان داشت: بازدیدهای از اماکن گردشگری انجام شده که تاکنون فقط به یکی از  رستوران‌های شهری اخطارات لازم ارائه شده است.

انتهای پیام/ن۲۰


نوشته شده توسط : مینا ب

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic