جستجو

 

تصویب 334 میلیارد تومان برای تملک مسیر بزرگراه امام علی(ع) در متمم بودجه

شنبه 19 آذر 1390   05:07 ب.ظ

معاون برنامه ریزی و توسعه شهر خبر داد
تصویب 334 میلیارد تومان برای تملک مسیر بزرگراه امام علی(ع) در متمم بودجه

خبرگزاری فارس: معاون برنامه ریزی و توسعه شهری با بیان این که اتمام پروژه های بزرگراهی هدف اصلی اجرای متمم بودجه بوده است، گفت : از این رو برای تملک مسیر بزرگراه امام علی (ع) به عنوان بزرگترین پروژه بزرگراهی 334 میلیارد تومان در متمم بودجه به تصویب شورا رسید.

خبرگزاری فارس: تصویب 334 میلیارد تومان برای تملک مسیر بزرگراه امام علی(ع) در متمم بودجه

به گزارش خبرگزاری فارس، سید مناف هاشمی با اشاره به تصویب متمم بودجه 1818 میلیارد تومانی شهرداری تهران در شورای شهر گفت : هدف اصلی شهرداری تهران از اجرای متمم بودجه اتمام پروژه های بزرگراهی بود که با تصویب این متمم اتمام فعالیت های عمرانی مثل بزرگراه های امام علی(ع) ، شهید صیاد شیرازی ، صدر ، نیایش ، شهید زین الدین ، یادگار امام خمینی(ره) و خیابان های پیروزی ، دماوند ، امام خمینی (ره) ، دریاچه چیتگر و رمپ و لوپ هایی که در بعضی از مناطق مورد نیاز است در دستور کار قرا می گیرد.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران با بیان این که شهرداری تهران به پروژه های حمل و نقلی ، بزرگراهی و مترونگاه ویژه ای دارد ، گفت : در متمم بودجه تبصره ویژه ای برای اتمام هرچه سریع تر پروژه امام علی(ع) گنجانده شده است.

وی افزود : بر اساس این تبصره شهرداری تهران باید تلاش کند تا پایان سال جاری مسیر تملکی این پروژه را به اتمام برساند و درصورت مواجه شدن با کسری بودجه اعضای شورا قول مساعد داداند که در اصلاحیه پایان سال هزینه های اضافی این پروژه را تصویب کنند.

هاشمی خاطر نشان کرد : برای این پروژه به عنوان بزرگترین پروژه بزرگراهی،در متمم بودجه 334 میلیارد تومان برای بخش تملک مسیر بزرگراه امام علی(ع) اختصاص یافته است .


نوشته شده توسط : مینا ب

کمیسیون امنیت ملی تجاوز هواپیمایی جاسوسی CIA به خاک کشورمان را بررسی کرد

شنبه 19 آذر 1390   05:07 ب.ظ

صبح امروز با حضور معاونین وزیر خارجه؛
کمیسیون امنیت ملی تجاوز هواپیمایی جاسوسی CIA به خاک کشورمان را بررسی کرد

خبرگزاری فارس: کمیسیون امنیت ملی مجلس صبح امروز، موضوع تجاوز هواپیمایی جاسوسی CIA به خاک کشورمان را بررسی کرد.

خبرگزاری فارس: کمیسیون امنیت ملی تجاوز هواپیمایی جاسوسی CIA به خاک کشورمان را بررسی کرد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کشورمان صبح امروز شنبه با تشکیل جلسه به بررسی پرونده تجاوز هواپیمایی جاسوسی CIA به خاک کشورمان را بررسی کرد.

در این جلسه که با حضور معاونین وزیر خارجه نیز حضور داشتند، مقرر شد که مجلس به طور جدی این موضوع را بررسی کند.

کمیسیون امنیت ملی همچنین در این جلسه مقرر کرد که از ظرفیت پارلمانی نیز برای مقابله با این اقدام تجاوزکارانه آمریکا نیز استفاده شود.
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : مینا ب

یک ایرانی رکورد 85 کیلوی جهان را می‌شکند/به پاک بودن وزنه‌برداران ما غبطه می‌خورند

شنبه 19 آذر 1390   05:07 ب.ظ

رضازاده در گفت‌وگو با فارس:
یک ایرانی رکورد 85 کیلوی جهان را می‌شکند/به پاک بودن وزنه‌برداران ما غبطه می‌خورند

خبرگزاری فارس: رئیس فدراسیون وزنه‌برداری گفت: مطمئن باشید رکورد 85 کیلوگرم وزنه‌برداری جهان توسط یک وزنه‌بردار ایرانی در المپیک 2012 لندن می‌شکند.

خبرگزاری فارس: یک ایرانی رکورد 85 کیلوی جهان را می‌شکند/به پاک بودن وزنه‌برداران ما غبطه می‌خورند

حسین رضازاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبری فارس«توانا» در مورد قرارداد کوروش باقری با فدراسیون وزنه‌برداری گفت: باقری قرارداد نمی‌خواهد و فعلاً کار خود را با تیم ملی ادامه می‌دهد. او بدون اجازه من نمی‌تواند کاری را انجام دهد.

وی در پاسخ به این سئوال که فدراسیون چه تدابیری را برای ملی‌پوشان خارج از اردوها به منظور حفاظت از آنها در قبال بحث دوپینگ اندیشیده تصریح کرد: ملی‌پوشان تحت هر شرایطی زیر نظر هستند. سایر کشورها نیز به وزنه‌برداران پاک ایران غبطه می‌خورند که امروز با این وضعیت رکوردهای دنیا را جابجا می‌کنند.

رضازاده ادامه داد: به برنامه‌ای که در بحث ضددوپینگ از ابتدا مدنظرمان بود رسیده‌ایم. در همین راستا تمام ملی‌پوشان در تمام رده‌های سنی که قصد پیوستن به اردوی تیم ملی را دارند ابتدا آزمایش دوپینگ می‌دهند تا در این زمینه مشکل خاصی ایجاد نشود. ضمن اینکه با کلاس‌های آموزشی که برای تمام اهالی وزنه‌برداری برگزار کرده‌ایم، بعید است دیگر کسی ناآگاهانه این کار را انجام دهد. خیالمان بابت ملی‌پوشانی که خارج از اردو هستند هم راحت است.

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری در مورد شرایط سهراب مرادی، وزنه‌بردار 85 کیلوگرم ملی‌حفاری که توانست در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا 3 کیلوگرم بیشتر از کیانوش رستمی در رقابت‌های قهرمانی جهان رکورد بزند، گفت: سخت‌گیری‌هایی کوروش باقری باعث شد مرادی این رکوردها را به ثبت برساند و اگر سرمربی تیم ملی سخت نمی‌گرفت هیچ زمان این رکوردها به دست نمی‌آمد.

وی افزود: در صورت اضافه شدن مرادی به تیم ملی، سطح اردوها بالاتر رفته و رقابت خوبی بین مرادی و کیانوش رستمی پیش خواهد آمد که این موضوع می‌تواند به قدرتمندتر شدن تیم ملی در وزن 85 کیلو کمک کند. با این وضعیت مطمئن باشید رکورد 85 کیلوگرم وزنه‌برداری جهان توسط یک وزنه‌بردار ایرانی در المپیک 2012 لندن خواهد شکست.

رضازاده در مورد شرایط تیم ملی در المپیک لندن به فارس گفت: 6 سهمیه کامل را گرفته‌ایم و با قدرت در این رقابت‌ها شرکت خواهیم کرد. البته شرایط المپیک فرق می‌کند و برای موفیت فاکتورهای دیگر را لازم را دارد.
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : مینا ب

ترک امر به معروف و نهی از منکر جامعه را منحرف می‌کند

شنبه 19 آذر 1390   05:07 ب.ظ

امام جمعه زابل:
ترک امر به معروف و نهی از منکر جامعه را منحرف می‌کند

خبرگزاری فارس: امام جمعه زابل گفت: هدف امام حسین (ع) امر به معروف و نهی از منکر بود و هرچه جوامع پیشرفت می‌کنند بیشتر به این فریضه الهی نیاز دارند پس ترک این فریضه موجب فاسد و منحرف شدن جامعه می‌شود.

خبرگزاری فارس: ترک امر به معروف و نهی از منکر جامعه را منحرف می‌کند

حجت‌الاسلام سیدکاظم طباطبایی امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در زابل اظهار کرد: در منابر ایام محرم افراد باید اهل مطالعه باشند و بتوانند مستند و درست وقایع کربلا را بیان کنند و در این وقایع تحریف ایجاد نکنند.
وی افزود: باید در ایام عاشورا اهداف اصلی قیام امام حسین (ع) و حرکت امام و حادثه کربلا بیان شود زیرا اهداف امام حسین (ع) بلند بوده و یک خطیب و یک منبری خوب باید درست تجزیه و تحلیل و حوادث کربلا و فلسفه قیام امام را بازگو کند.
طباطبایی تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه بسیار مهم است که امام حسین(ع) به خاطر همین موضوع به شهادت رسید و این موضوع به مسلمانان درس آزادگی می‌دهد.
امام جمعه زابل با بیان اینکه امروز بیشتر از هر زمان دیگر به شعارهای امام حسین(ع) نیاز داریم، گفت:  شعار "هیهات من‌ذله" ‌یکی از شعارهای امام است که امروز همه مسلمانان جهان آن را بر سر زبان می‌آورند.
طباطبایی ادامه داد: دشمن جوانان ایران اسلامی را مد نظر گرفته و در تلاش است آنها را اسیر شهوت، گمراهی و ابتذال کند.
امام جمعه زابل عنوان کرد: هیچ چیزی بهتر از یادآوری حماسه کربلا برای نسل جوان ما نیست و بزرگ‌ترین درس امام حسین(ع) درس آزادگی است و نباید اسیر گناه باشیم و جوانان ما باید همیشه حسینی باشند.
وی خاطرنشان کرد: بیعت با امام حسین(ع)  فقط سینه زدن و نوحه خواندن نیست بیعت با امام حسین(ع) این است که در عمل یزیدی نبوده و از گناه، معصیت، شهوت‌رانی به دور باشیم.
طباطبایی تصریح کرد: عزدارای خوب است اما عزاداری باید طوری باشد که در شأن امام حسین(ع) باشد و عزاداری‌های ما نباید به گونه‌ای باشد که نقض قرض کند یعنی اهداف امام حسین را از بین ببرند.
وی گفت: یکی از تبلیغ‌های مبلغان این باشد که مردم را راهنمایی کنند که مجالس منظم و برنامه‌ها معقول و منطقی برگزار شود و مداحان از گفتن چیزهای که سند ندارد، پرهیز کنند.
انتهای پیام/ج20


نوشته شده توسط : مینا ب

ویاس بواس در شادی‌ پس از گل سهیم می‌شود

شنبه 19 آذر 1390   05:07 ب.ظ

مقابله با نفراتی که خود را از سایر بازیکنان جدا می‌دانند
ویاس بواس در شادی‌ پس از گل سهیم می‌شود

خبرگزاری فارس: سرمربی تیم فوتبال چلسی در شادی‌‌های پس از به ثمر رسیدن گل شاگردانش سهیم می‌شود.

خبرگزاری فارس: ویاس بواس در شادی‌ پس از گل سهیم می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روزنامه سان، در آخرین جلسه تیمی بازیکنان تیم استامفوردبریجی، تصمیم گرفته شد بازیکنان تیم آبی‌پوش پس از به ثمررساندن گل به کنار زمین جایی که آندره‌ویاس بواس سرمربی تیم حضور دارد، آمده و همراه با وی شادی کنند.

یک مقام مسئول در این تیم که نخواست نامش فاش شود، اظهار داشت: این تصمیم به منظور اتحاد و یکپارچگی هرچه بیشتر تیم صورت می‌گیرد.
 
وی ادامه داد: ویاس بواس معتقد است بازیکنان باید حس کنند که در موفقیت‌ها مانند ناکامی‌‌ها کل تیم سهیم هستند. به این ترتیب وقتی گلی به ثمر می‌رسد، با سهیم شدن در شادی ناشی از این موفقیت در عمل نشان داده می‌شود که چقدر تیم مصمم، متحد و همدل است.
 
در این حال یک تحلیل‌گر مسائل چلسی می‌گوید مربی جوان پرتغالی تیم با شناسایی برخی نفرات تیم که خود را از بقیه جدا می‌دانند، چنین تصمیمی گرفته است.

براساس این نظریه، بازیکنان وقتی گلزنی کنند و همراه با مربی جشن شادی گل بگیرند، «اقلیت تک‌رو» را در موضع انفعل قرار خواهند داد.
انتهای پیام/آ


نوشته شده توسط : مینا ب

آئین‌نامه اجرای برنامه آمایش تجاری ابلاغ شد

شنبه 19 آذر 1390   05:06 ب.ظ

با تصویب هیئت وزیران
آئین‌نامه اجرای برنامه آمایش تجاری ابلاغ شد

خبرگزاری فارس: با تصویب هیئت وزیران، آیین نامه اجرای برنامه آمایش تجاری و توسعه زیرساخت های بازرگانی، برای اجرا ابلاغ شد.

خبرگزاری فارس: آئین‌نامه اجرای برنامه آمایش تجاری ابلاغ شد

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس هیئت وزیران به استناد بند (34) قانون بودجه سال 1390 کل کشور آیین نامه اجرای برنامه آمایش تجاری و توسعه زیرساخت های بازرگانی را تصویب کرد.
بر اساس این مصوبه، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است قرارداد عاملیت موضوع بند (34) قانون بودجه سال 1390 کل کشور را در سقف تخصیص اعتبار ابلاغی با رعایت قوانین و مقررات مربوط منعقد کند.
همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است در ازای خدمات بانک عامل شامل بررسی و ارزیابی توجیه فنی، اقتصادی، مالی و بازار طرح ، برآورد میزان سرمایه گذاری لازم، زمان اجرای طرح، ارزیابی وثیقه‌ها، تضمین ها، تنظیم و انعقاد قراردادها و نظارت بر مصرف وجوه و تسهیلات در طول اجرای طرح و وصول مطالبات، حداکثر یک درصد (1%) از منابع یاد شده را طبق قرارداد منعقد شده به عنوان کارمزد به بانک عامل پرداخت کند.
بر این اساس، بانک عامل موظف است ظرف سی روز از زمان دریافت طرح از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد آنها از نظر توجیه فنی، اقتصادی و زیست محیطی بررسیهای لازم را به عمل آورده و نظر قطعی خود را درخصوص رد و ارائه وثیقه حسب مورد حداکثر ظرف یک ماه اعلام کند.
براساس این مصوبه، نرخ سود عقود مبادله‌ای براساس بسته سیاسی – نظارتی بانکی کشور و سود علی الحساب عقود مشارکتی و غیر مشارکتی در چارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا و به میزان تعیین شده در قرارداد عاملیت مشخص می شود.
همچنین بانک عامل موظف است گزارش عملکرد وجوه واریزی در قالب قرارداد عاملیت، طرحهای مصوب، مبالغ پرداختی قطعی، وصولی اقساط، پرداختی وجوه وصولی به خزانه و مانده معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه کند.
براین اساس، بانک عامل موظف است مبالغ بلااستفاده در پایان سال را به خزانه واریز کند و نظارت بر حسن اجرا نیز بر عهده وازرتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی می باشد.
همچنین بانک عامل موظف است حسابهای مربوط به تسهیلات موضوع این آیین نامه را به صورتی نگهداری کند که در هر زمان اطلاعات مربوط به مصرف آن به تفکیک اصل و سود تسهیلات اعطا شده و اقساط معوق و میزان وجوه در اختیار، قابل تحصیل باشد.
براساس مصوبه دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است گزارش عملکرد اجرای بند (34) قانون بودجه سال 1390 کل کشور را در مقاطع سه ماهه به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبری رئیس جمهور ارائه کند.
این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‎جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.


نوشته شده توسط : مینا ب

پناهیان: قربانی کردن مقام، امتحان مردان سیاست است

شنبه 19 آذر 1390   05:06 ب.ظ

در پنجمین شب عزاداری در حسینه امام خمینی(ره) عنوان شد؛
پناهیان: قربانی کردن مقام، امتحان مردان سیاست است

خبرگزاری فارس: قربانی کردن مقام از امتحاناتی است که برای مردانِ سیاست است که امیرالمؤمنین(ع) فرمود «الْوِلَایَاتُ مَضَامِیرُ الرِّجَال؛ مسئولیت‌های سیاسی میدان آزمایش مردان است‏‏».

خبرگزاری فارس: پناهیان: قربانی کردن مقام، امتحان مردان سیاست است

اشاره:آنچه در ادامه می خوانید متن کامل سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در حضور رهبر معظم انقلاب، در پنجمین شب عزاداری حسینه امام خمینی(ره) است.

*  هر کار خیری، فرصتی دارد

در زندگی فرصت‌ها برای هر کار خیری، زمانی دارند. همیشه فرصت برای اقدامات ارزشمند برای انسان باقی نمی‌ماند، امیرالمؤمنین علی(ع) می‌فرمایند: « الْفُرْصَةُ سَرِیعَةُ الْفَوْتِ، بَطِیئَةُ الْعَوْدِ؛ فرصت‌ها زود از دست می‌روند و دیر برمی‌گردند.»(1) امیرالمؤمنین علی(ع) از یکی از واقعیت‌هایی که در سنّت‌‌های حاکم بر هستیِ ما وجود دارد و خداوند متعال مقرر فرموده، خبر می‌دهند. صرفاً برای انگیزه‌سازی برای ما نیست.
در فرمایش دیگری می‌فرمایند: «بَادِرِ الْبِرَّ فَإِنَّ أَعْمَالَ الْبِرِّ فُرْصَةٌ»(2) باید به کارهای خیر مبادرت کرد، زیرا برای هر کار خیری فرصتی است که از دست می‌رود. ما باید همیشه برعکس وسوسه‌های شیطان که کارش تصویف است، کارش عقب انداختن است و مدام به انسان می‌گوید که «حالا بعداً، حالا در این موقعیت شاید ضرورت نداشته باشد» و به بهانه‌های مختلف کار خیر را تأخیر می‌اندازد؛ از توبه گرفته تا دیگر کارهای خیر، به ویژه کارهای خیرِ بزرگ را، باید برعکسش عمل بکنیم. بگردیم دنبال فرصت، فکر کنیم، نقشه بریزیم، و فرصت برای کار خیر را پیدا کنیم.
این یک مقدمۀ کوتاه؛ خداوند متعال این روحیه را در ما ایجاد بکند که نسبت به زمان، حساس بشویم و ذهن‌مان به دنبال فرصت‌ها بگردد تا آنها پیدا کند. اگر این حساسیّت ایجاد نشود فرصت‌های زیادی را در زندگی از دست خواهیم داد.

* قربانی دادن، ضرورتی که فرصتش به این سادگی داده نمی‌شود

اما گفتگوی ما دربارۀ فرصت و زمان نیست، بلکه موضوع دیگری که خیلی کم در تاریخ فرصتش پیش آمده، حتی برای اولیاء خدا هم خدا کمتر یک همچین فرصتی داده، می‌خواهیم دربارۀ آن موضوع صحبت کنیم.
قربانی دادن، قربانی کردن، فداکاری کردن، از آن خوبی‌هایی است که فرصتش کم پیش می‌آید. شهادت، اوج قلّۀ قربانی دادن است. در دامنه‌های این قلّۀ بلند، انواع و اقسام قربانی دادن وجود دارد. گاهی از اوقات ممکن است کسی با قربانی‌های خاصی که در راه خدا می‌دهد، بدون شهادت، به اجر عظیم شهادت هم برسد.


* تاریخچۀ قربانی دادن، از ابتدای خلقت

موضوع قربانی دادن موضوعی است که از اول خلقت حضرت آدم و فرزندان او مطرح بوده؛ نبرد بین هابیل و قابیل سرِ قربانی دادن که نه، سرِ حسادتی که به‌خاطر قبول شدن قربانیِ هابیل در نزد پروردگار شکل گرفت. یعنی قربانی دادن یک سنّت آغازین هست از ابتدا همین‌جور این مسأله بوده، حتی در ادیان گذشته خیلی برجسته‌تر بوده تا در دین ما.
در آیات قرآن هم هست که یهودی‌های مدینه آمدند گفتند: اگر شما پیغمبر هستید، ما یک رسمی داریم در بنی‌اسرائیل، مثلاً می‌گوییم کسی می‌خواهد پیغمبر باشد، یک قربانی بدهد ببینیم خدایا آیا قربانیِ او را قبول می‌کند یا نه؛ رسم هم این‌گونه بود، مثلاً ساعقه‌ای می‌آمد آن قربانی را می‌سوزاند، معلوم می‌شد که این قربانی قبول شده. یا به صورت‌های دیگری معلوم می‌شد.
(الَّذینَ قالُوا إِنَّ اللَّهَ عَهِدَ إِلَیْنا أَلاَّ نُؤْمِنَ لِرَسُولٍ حَتَّى یَأْتِیَنا بِقُرْبانٍ تَأْکُلُهُ النَّارُ قُلْ قَدْ جاءَکُمْ رُسُلٌ مِنْ قَبْلی‏ بِالْبَیِّناتِ وَ بِالَّذی قُلْتُمْ فَلِمَ قَتَلْتُمُوهُمْ إِنْ کُنْتُمْ صادِقینَ؛ (اینها) همان کسانى (هستند) که گفتند: «خداوند از ما پیمان گرفته که به هیچ پیامبرى ایمان نیاوریم تا (این معجزه را انجام دهد:) یک قربانى بیاورد، که آتش [صاعقه آسمانى‏] آن را بخورد!» بگو: «پیامبرانى پیش از من، براى شما آمدند و دلایل روشن، و آنچه را گفتید آوردند پس چرا آنها را به قتل رساندید اگر راست مى‏گویید؟!»(3)
آنگاه خداوند متعال به رسول خدا(ص) می‌فرمایند: به آنها بگو: «آن پیامبرانی که قربانی دادند، و قربانی‌شان قبول شد و معلوم شد پیامبر هستند، شما با آنها چه‌‌‌کار کردید؟ آنها را کشتید، حالا دوباره آمدید علامت بگیرید که آیا آخرین پیامبر، پیامبر هست یا نه؟» می‌خواهم بگویم مسألۀ قربانی یک مسألۀ جدی است.
فرصت برای قربانی به این سادگی داده نمی‌شود و قربانی هم یک ضرورت است. در روایات دارد، قربانی‌هایی که امّت‌های پیشین می‌دادند در جامعۀ اسلامی اکثراً تغییر پیدا کرده، تکامل پیدا کرده، مثلاً انفاق یکی از این قربانی‌هاست که فرمودند: جایگزینِ قربانی‌های سابق هست. خداوند متعال فرمود: اینها را ببرید بدهید به فقرای خودتان.(4) لذا می‌بینید که در قرآن کریم، معمولاً انفاق در کنار نماز قرار می‌گیرد(5)، نماز خواندی انفاق هم بکن؛ در قرآن کریم، توصیۀ به این دو معمولاً در کنار هم قرار داده شده است.(5)

* فلسفۀ قربانی، شناخت سره از ناسره

این قربانی دادنِ در راه خدا، فلسفۀ عمیق و نسبتاً روشنی هم دارد. آدم در این دنیا دارا نمی‌شود که بهره‌برداری کند و لذّت ببرد. انسان در این دنیا دارا می‌شود تا وقتی دارایی‌هایش را جمع کرد، برایش اهمیّت پیدا کرد  و به آن علاقمند شد، دارایی‌هایش را در راه خدا بدهد. قربانی کند.
خدا به انسان جان می‌دهد که او تمنّا کند: «خدایا! جان مرا در راه خودت بگیر.» مثلاً «شهادت روزی ما کن» چنین تقاضایی است. هر کسی تقاضای جهاد نداشته باشد، منافق می‌میرد.(6) اینقدر ضرورت قربانی دادن و فدا شدن و فدا کردنِ دارایی‌ها بالاست. مکرّر هم فرموده «جاهَدُوا بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ»(7) «جان» و «دارایی‌ها» در کنار همدیگر ذکر شدند.
اینجاست که سره از ناسره شناخته می‌شود، کی اهل ادّعاست، کی اهل صداقت است، و واقعاً خداپرست است. هزاران سال رسم بوده که خداپرستی با قربانی دادن مشخص می‌شده. آنگاه، قبول شدن قربانی هم داستانِ علی‌حدّه‌ای دارد.
در روایت آمده است: اطرافیان عیسی‌بن مریم(ع) بنا شد چهل روز عبادت کنند بعد قربانی بدهند ببینند قبول می‌شود یا نه، این کار را انجام دادند، قربانیِ همه قبول شد؛ یعنی معلوم شد عبادت‌شان قبول شده، اما یک نفر در آن میانه قربانی‌اش قبول نشد. گفت: «ای پیامبر خدا! چرا قربانی من قبول نشده؟» وحی آمد به عیسی‌بن مریم، خدا فرمود: «عیسای من! به او بگو که تو یک مقداری ته دلت نسبت به ولایت و نبوّت عیسی‌بن مریم شک داری، من از تو هیچی قبول نمی‌کنم.» وقتی عیسی‌بن‌مریم رو کرد به او و علّت قبول نشدن قربانی‌اش را گفت، گفت: «بله راستش من گاهی یک ذرّه به تو تردید می‌کنم.» آقا فرمودند: «پس دلت را پاک کن تا قربانی ازت قبول بشود.»
کسی که ولایت اولیاء خدا را قبول نداشته باشد، عبادت و قربانیِ او از او قبول نخواهد شد. قربانی دادن یک رسم بوده، در دین ما هم این رسم تکامل پیدا کرده، شهادت اوجش است و انواع انفاق‌ها هم وجود دارد

* سخت‌ترین انفاق و قربانی، گذشتن از «آبرو» است

همین ابتدا هم عرض بکنم، سخت‌ترین انفاق، سخت‌ترین از خودگذشتگی اولاً از جان گذشتن نیست، ثانیاً سخت‌ترین انفاق، انفاقِ مال نیست؛ مهمتر از انفاق مال، انفاق آبروست.
خیلی‌ها از جان خود به سهولت حاضر بودند بگذرند، اما از آبروی خود حاضر نبودند بگذرند و دچار سقوط‌های عجیب و غریب شدند. داراییِ آبرو در جهان، قیمتی‌تر از داراییِ مال است. به همین دلیل خیلی‌ها مال خود را صرف می‌کنند تا آبرو و عزّت و مکنت و مقامی به دست بیاورند.

* قربانی کردن مقام، امتحان مردان سیاست

قربانی کردن مقام از امتحاناتی است که برای مردانِ سیاست است که امیرالمؤمنین(ع) فرمود «الْوِلَایَاتُ مَضَامِیرُ الرِّجَال؛ مسئولیت‌های سیاسی میدان آزمایش مردان است‏‏»(8) صحبت ما هم بر سر قربانی دادن توسط دارایان است. هر کسی هر چه دارد باید آماده باشد جایی خدا از او قربانی خواهد خواست. داستان حضرت ابراهیمِ خلیل‌الرّحمان، داستان پیچیده و عجیبی است. آثارش به عنوان شعائر الهی، هنوز مناسک ماست و تا روز قیامت هم باقی خواهد ماند. اسماعیلت را در راه من قربانی کن!
اینکه اول عرض کردم فرصت‌های قربانی دادن کم پیدا می‌شود، باید گشت و پیدا کرد، یکی از مصادیق بسیار مهمّش حضرت ابراهیم خلیل‌الرّحمان است. کارد را گذاشت روی گلوی بچه‌اش، فرزندش را در راه خدا قربانی کند، خدا فرمود: «کافیست؛ این گوسفندی که برای شما فرستادم، این حیوانی که برای شما فرستادم، همین را قربانی کن.»
دل حضرت ابراهیم گرفت، گریه‌اش آمد، «خدایا! چه‌جوری در راه تو عزیزی را قربانی نکرده باشم، در حالی‌که تو معبود من هستی، تو محبوب من هستی، می‌شود آدم در راه محبوب قربانی نکرده باشد؟ قربانی نداده باشد؟ من یک فرصتی پیدا کرده بودم استثنایی، چرا این فرصت را کامل به من ندادی؟»(9) بله، به این سادگی‌ها نیست که فرصت قربانی کردن به هر کسی بدهیم.

* خدا به کسی که از فرصت قربانی استفاده نکند، غضب می‌کند

داستان حضرت ابراهیم خلیل‌الرّحمان هنوز تمام نشده، اما اجازه بدهید قبلش یکی دو کلمه عرض کنم. خدا از کسی که از فرصت استفاده نکند، قربانی ندهد، ناراحت می‌شود؛ غضب می‌کند؛ غضب‌های عجیب و غریبی که در برخی از نمونه‌های آیات قرآن آمده؛ آیاتی که شاید مردم کمتر شنیده باشند، و کمتر درگیر بودند.
من جایی از دوستانم می‌پرسم که آیا تا حالا با چنین آیاتی برخورد کرده بودید؟ می‌گویند «نه! ما خبر نداشتیم.»، اما بگذارید من یکی از آیات مربوط به غضب الهی در چنین مواردی را بخوانم که اتفاقا در قرآن کریم تکرار هم شده است.
یکی از فرصت‌های قربانی دادن، جهاد فی سبیل‌الله است. پیامبر گرامی اسلام(ص) برای جنگ تبوک دستور جهاد دادند، عده‌ای سنگین‌شان آمد، گفتند: حالا این‌دفعه ما نیاییم، موقع برداشت محصول است، ـ تابستان بود و راه جنگ هم طولانی و سخت.  آیه نازل شد. فرمود: پیامبر من! «فَإِن رَّجَعَکَ اللّهُ إِلَى طَآئِفَۀٍ مِّنْهُمْ فَاسْتَأْذَنُوکَ لِلْخُرُوجِ، فَقُل لَّن تَخْرُجُواْ مَعِیَ أَبَدًا وَلَن تُقَاتِلُواْ مَعِیَ عَدُوًّا إِنَّکُمْ رَضیتُمْ بِالْقُعُودِ أَوَّلَ مَرَّةٍ فَاقْعُدُوا مَعَ الْخالِفینَ؛ هر گاه خداوند تو را بسوى گروهى از آنان بازگرداند، و از تو اجازه خروج (بسوى میدان جهاد) بخواهند، بگو: «هیچ گاه با من خارج نخواهید شد! و هرگز همراه من، با دشمنى نخواهید جنگید! شما نخستین بار به کناره‏گیرى راضى شدید، اکنون نیز با متخلّفان بمانید!»»(10) اگر اینهایی که یکبار بهشون گفتی بیایند، یکبار فرصت فداکاری بهشون دادیم، آمدند گفتند: «آقا! عذرخواهی می‌کنیم، این‌دفعه ما می‌خواهیم بیاییم جهاد»، پیامبر من! بهشون بگو: «شما هرگز با من نخواهید آمد و هرگز به شما فرصت جهاد نمی‌دهم.»
خدایا! می‌خواهد بیاید فداکاری کند، خودش را برای شما بکشد! خدا! تحویل بگیر!
فرصت فداکاری یک فرصت استثنایی است. خدا به کسی که از آن فرصت استثنایی استفاده نکند، غضب می‌کند. می‌فرماید: هرگز! «إِنَّکُمْ رَضِیتُم بِالْقُعُودِ أَوَّلَ مَرَّۀٍ» شما بار اول که فرصت جهاد بود، راضی شدید بنشینید، راضی شدید در عرصه نیایید، دیگر از چشم من افتادید، می‌خواهم نبینم‌تان، می‌خواهم صدسال سیاه فداکاری نکنید؛ «فَاقْعُدُواْ مَعَ الْخَالِفِینَ» بنشینید! فکر کردید ما دنبال سرباز می‌گردیم، بیاید برای ما فداکاری کند؟ لیاقت نداشتی.


* «استبدال»، سنت خدا برای کسانی که فرصت فداکاری را از دست بدهند

بنده تقاضا دارم از سروران خودم، در محضر اساتید خودم درس پس می‌دهم، بنده‌نوازی می‌فرمایند که کوچک‌هایی مثل ما را هم میدان می‌دهند، عرائضی داشته باشیم در محضرشان، توجّه بفرمایید؛ سخن از فداکاری به تنهایی گفتن فایده ندارد. تا بگویی، همه می‌گویند: «بله! خب شهادت که خوب است، در راه خدا فدا کردن هم خب، این هم خوب است.»
بعضی از فرصت‌ها پیش می‌آید، آدم در راه خدا فداکاری بکند. فرصت را از دست بدهی، خدا به تو غضب خواهد کرد. وقتی غضب بکند چه اتفاقی می‌افتد؟ یکی از اتفاق‌ها استبدال است. اصطلاح استبدال، یک اصطلاح قرآنی است.
بعضی از آیات قرآن هم هست کلمۀ استبدال درِش نیست، ولی صریحاً این تغییر و جابجایی را مطرح می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ مَن یَرْتَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّۀٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّۀٍ عَلَى الْکَافِرِینَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَلاَ یَخَافُونَ لَوْمَۀَ لآئِمٍ ذَلِکَ فَضْلُ اللّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاء»(11) اگر خوب پای دین نایستید، فکر نکنید من می‌نشینم منّت شما را می‌کشم، یک گروه دیگر جای شما می‌آورم.
در آیات دیگر قرآن هم در‌بارۀ این استبدال دارد. مثال دیگر فداکاری گفتیم انفاق است «ها أَنْتُمْ هؤُلاءِ تُدْعَوْنَ لِتُنْفِقُوا فی‏ سَبیلِ اللَّهِ فَمِنْکُمْ مَنْ یَبْخَلُ وَ مَنْ یَبْخَلْ فَإِنَّما یَبْخَلُ عَنْ نَفْسِهِ وَ اللَّهُ الْغَنِیُّ وَ أَنْتُمُ الْفُقَراءُ؛ شما همان [مردمى‏] هستید که براى انفاق در راه خدا فرا خوانده شده‏اید. پس برخى از شما بخل مى‏ورزند، و هر کس بخل ورزد تنها به زیان خود بخل ورزیده، و [گرنه‏] خدا بى‏نیاز است و شما نیازمندید»(12)
«وَإِن تَتَوَلَّوْا، یَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَیْرَکُمْ» اگر پشت کنید به این فرصتِ فداکاری، فدایی دادن، خدا یک قوم دیگر را جای شما خواهد آورد.
این جملۀ آخرِ آیۀ کریمه را دقت بفرمایید، در آن آیۀ قبل هم به‌گونۀ دیگری بود. یک‌جورهایی می‌خواهم بگویم، این قسمت از آیه، از داغ دل خدا دارد خبر می‌دهد. می‌فرماید: یک قوم دیگر جای شما می‌آورم ،«ثُمَّ لَا یَکُونُوا أَمْثَالَکُمْ؛ آنها دیگر مثل شما نیستند.» بهتر از شما می‌آورم جای شما. برخوردهای خداوند متعال را نگاه کنید.
اینها بحث‌هایی نیست که حاشیه‌ای باشد، اینها بحث‌هایی است که حلقه‌های وصل صحنه‌های عجیب و غریبِ تاریخ پشت سر همدیگر است. اصلاً ارتباطش با کربلا، ارتباط بسیار روشن است. ماهیّت کربلا را بدون این بحث اصلاً نمی‌شود توضیح داد. چرا کربلا؟ چه ارتباطی دارد؟ همه تا الان حدس زدند کربلا محل قربانی دادن بوده است، اما از این بالاتر اجازه بدهید در قسمت عبرت‌ها به کربلا نگاه بکنیم.
پس خدا فرصت قربانی دادن را می‌گیرد، می‌فرماید دیگر فرصت بهتون نمی‌دهم. اگر «خوب» قربانی ندهی، ازت قبول نمی‌کند. اگر خالص نباشی، به ولیّ خدا شک داشته باشی، ازت قبول نمی‌کند. این اول، می‌خواهیم بشماریم مشخص بشود در ذهن‌مان.
دوم. فرصت قربانی دادن دیگر بهت نمی‌دهد، می‌فرماید: «فَاقْعُدُواْ مَعَ الْخَالِفِینَ» بنشین! نمی‌خواهد بیایی.
سوم. استبدال است. جابه‌جا می‌کند. یک قوم بهتری را جای شما می‌آورد؛ «یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ» من دوستشان دارم، آنها هم عاشق من هستند. آنها استوار هستند، از سرزنش نمی‌ترسند.
چهارم. چه اتفاقی می‌افتد اگر کسی از فرصت قربانی استفاده نکند؟ اگر کسی می‌خواهد سخن تلخی بشنود آماده باشد. اگر کسی می‌خواهد خطرناک‌ترین سنّت الهی را بشنود آماده باشد.


* وقتی خطر استبدال جای خودش را به خطر ابتلا می‌دهد

خطر این سنّت الهی از عذاب دوزخ بالاتر است، خطر این سنّت و عذاب الهی برای آنان که فداکاری نمی‌کنند از قعر جهنم بالاتر است و این یک سنّت الهی است که در همین دنیا اجرا می‌شود. خدا چه می‌کند با کسانی که فرصت فداکاری پیدا کردند، اما از فرصت استفاده نکردند؟ امام صادق(ع) می‌فرماید: «مَنْ لَمْ یُنْفِقْ فِی طَاعَةِ اللَّهِ ابْتُلِیَ بِأَنْ یُنْفِقَ فِی مَعْصِیَةِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ مَنْ لَمْ یَمْشِ فِی حَاجَةِ وَلِیِّ اللَّهِ ابْتُلِیَ بِأَنْ یَمْشِیَ فِی حَاجَةِ عَدُوِّ اللَّه‏»(13) کسی که در راه طاعت خدا خرج نکند و از دارایی خودش فدا نکند، مبتلا می‌شود به اینکه در راه معصیت خدا خرج کند و فدایی بدهد، و کسی که در راه ولی خدا قدم بر ندارد و فدایی ندهد، خدا او را مبتلا می‌کند که در راه منافع دشمنِ خدا قدم بردارد.


* آنها که فرصت رکاب امیرالمؤمنین(ع) را از دست دادند، مبتلا به خون حسین(ع) شدند

به خدا قسم مردم کوفه، یزید را دوست نداشتند. مردم کوفه از یزید متنفر بودند. مردم کوفه امیدی به یزید نداشتند که به آنها مهربان بشود. مردم کوفه هیچی از یزید نمی‌خواستند. بیچاره‌ها، بدبخت‌ها فداکاری کردند برای یزید. اینکه خیلی بدتر از جهنم است. چرا فداکاری کردند برای یزید؟ چون امیرالمؤمنین(ع) به آنها می‌فرمود: بیایید در راه خدا جهاد کنید، در رکاب من جهاد کنید اما سستی می‌کردند. مردم کوفه لااقل سه جنگ پای رکاب امیرالمؤمنین جنگیدند نه اینکه نیایند اصلاً، جنگ صفین بیش از یک سال طول کشید سی هزار کُشته داد. مردم کوفه این‌جور نبود که مطلقاً نیایند، ملحد نبودند، کافر نبودند اما شُل آمدند.
امیرالمؤمنین را غضبناک کردند، دلش را شکستند، انتظار امیرالمؤمنین را برآورده نکردند، فرمود: «یَا أَشْبَاهَ الرِّجَالِ وَ لَا رِجَالَ»(14) مرد نیستید شما انسان نیستید شما. چرا اذیت می‌کنید؟ چرا گوش نمی‌دهید؟ مقداری از اینها در جنگ جمل آمدند، در جنگ نهروان حضور داشتند، آمدند پای رکاب امیرالمؤمنین، اما خوب نیامدند، تا آخر نیامدند. اینها چون خوب پای رکاب امیرالمؤمنین(ع) نیامدند خدا تصمیم گرفت آنها را مجازات کند، چگونه مجازات کرد؟ کاش اینها را مستقیم برده بود جهنم، دست‌شان به خون حسین آغشته نمی‌شد.
فرمود: حالا که به علی امیرالمؤمنین کمک نکردید، من مبتلایتان می‌کنم به اینکه بروید ایثارگرانه از خود بگذرید، خودکشی کنید، بی‌جیره و مواجب برای یزید کار کنید، حسین(ع) بکشید. آیا ماهیّت حقیقی عبرت‌های عاشورا اینجا نیست؟ چرا آن روزی که بهت گفتم فداکاری، بکن فداکاری نکردی؟ این یک فرصت از دست رفته است، اگر غضب خدا در عالی‌ترین مرتبه به تو متوجه بشود دیگر بحث استبدال نیست بحث ابتلاست، مبتلا می‌کند تو را.


* خطر «ابتلا» برای سیاستمدارانی که فرصت فداکاری را از دست بدهند بالاست

در جامعۀ اسلامی مردم داراتر هستند یا مسئولان؟ بله بسیاری از مسئولان الحمدلله اهل زهد هستند یا از طبقات پایین آمدند و در مملکت ما اینگونه نیست که کسی مقام را به خاطر مال بخواهد. هوشیاری مردم ما و خوبی مسئولین ما بالاست و ما این مشکل را نداریم، ولی مسئولین توجه کنند، سیاستمداران توجه کنند آنجاهایی که خدا بهشون فرصت فداکاری می‌دهد از دست ندهند، آنجاهایی که خدا فرصت فداکاری برای ولیّ خدا بهشون می‌دهد از دست ندهند، خطر استبدال به جای خودش، خطر ابتلا را چه می‌کنند؟
خب ما با دانشجوها می‌نشینیم با هم بحث می‌کنیم با هم گپ می‌زنیم روایات را با هم می‌خوانیم خب دانشجو می‌آید می‌گوید که: پس آن کسی که الان دارد خدمت می‌کند به صهیونیزم، استکبار جهانی را با کار خودش خوشحال می‌کند، سرباز بی‌جیره و مواجب او شده و دارد در راه او فداکاری می‌کند، او یک روزی امام(ره) را ناراحت کرده بوده؟ می‌گویم: والا در صحیفۀ نور هست، می‌توانید بخوانید. اینها دیگر بررسی نمی‌خواهد. یک روزی کم گذاشته بوده برای ولیّ خدا؟ هر کس کم بگذارد، این‌جوری است. خدا با کسی شوخی ندارد، اینجاها به کسی رحم هم ندارد، رحم و شفقت مال یک جای دیگر است.


* معمّای تاریخی «قُلُوبُهُمْ مَعَکَ وَ سُیُوفُهُمْ عَلَیْکَ» چگونه حل می‌شود؟

باور بفرمایید خیلی از کسانی که آمده بودند کربلا، قصد کشتن اباعبدالله‌الحسین(ع) را نداشتند، این سقوط به یکباره بود، تصاعدی اینقدر بدی در روح آنها ایجاد شد، این سخن مشهور تاریخ است، گفتند: «قُلُوبُهُمْ مَعَکَ وَ سُیُوفُهُمْ عَلَیْکَ» دوستت دارند حسین، اما شمشیرهایشان علیه شماست. این معمّای تاریخی را حل کنید. چرا اینگونه کسی را که دوست دارند، دارند قطعه قطعه می‌کنند؟ بگویم فریاد شما مردان غیرتمند بلند بشود؟ روضه‌های ما مثال‌های عالی‌ترین و عمیق‌ترین معارف ماست.
داشت خلخال را از پای یکی از دخترکان حسین فاطمه می‌کَند، بچه می‌ترسید، می‌لرزید، آن نامردی که داشت خلخال را می‌کَند خودش هم گریه می‌کرد، برگشت فرمود: آخر نامرد ـ من می‌گویم نامرد ـ داری ظلم می‌کنی، گریه هم می‌کنی؟ گفت: آخر من می‌دانم شما بچه‌های پیغمبر هستید. خب چرا این جنایت را می‌کنی؟ خدا مبتلا نکند آدم را، در خدمت قرار می‌گیرد، در خدمت که قرار گرفت چه خواهد شد؟
دو دعا کنم، داستان حضرت ابراهیم خلیل‌الرحمان را به پایان برسانم، نمی‌خواهم ذائقۀ شما را تلخ کنم با توجه کردن به فرصت‌های از دست رفتۀ کسانی که فرصت‌هایشان را از دست دادند. نمی‌خواهم ذائقۀ شما را در این مجلس شریف تلخ کنم، مخصوصاً که بعد از عاشورای حسین(ع)، اباعبدالله‌الحسین همۀ شما را در آغوش گرفته، گرد و غبار عزاداری را از سر و روی شما پاک کرده، به شما لبخند زده، نام شما را ابالفضل العباس ثبت کرده، دلم نمی‌آید در میان شما تلخ صحبت کنم. برویم سراغ کسانی که قربانی می‌دهند.
دعا کنم، با این دعا کام خودتان را شیرین کنید. کلمات‌مان را بدون نگاه به آنهایی که فرصت‌ها را از دست می‌دهند، با نگاه به آنهایی که آرزوی قربانی دادن کردند و الان آرزو دارند. آنهایی که به دنبال فرصت قربانی دادن می‌گردند و می‌گویند: «خدایا چه موقع چه چیزی را فدا کنم؟» شیرین کنیم ذائقۀ خودمان را با این دعا: خدایا فرصت قربانی دادن و قربانی کردن دارایی‌هایمان را در راه خودت به ما عنایت بفرما! فرمود کسی صادقانه برای شهادت که یکی از مصادیقش هست دعا کند شهید هم نشود خدا به او خواهد داد.(15)
بعضی از علما و بزرگان بودند یک سال هر شب احیا گرفتند، مثل برنامۀ شب قدری که ما داریم تا صبح عبادت می‌کنیم.
 - آقا چرا به خودت سخت می‌گیری؟ بالاخره یکی از این شب‌ها شب قدر هست، مگر حاجت خاصی داری می‌خواهی قطعاً آن شب بگویی و بگیری؟
- بله، من شهادت در راه خدا را می‌خواهم.
قربانی دادن منّت‌کشی می‌خواهد، این مسیر نورانی علم و فن‌آوری که یکی از مجاهدت‌های تاریخی این ملّت هست که بی‌نظیر بوده تاکنون و با رهبریِ داهیانۀ عزیز دلمان نایب امام زمان‌مان انجام گرفته، ببین چه قربانی‌هایی می‌گیرد، شهدای فناوری را ببینید! همچین که خبر شهادت آخرین شهدایی که در این راه به شهادت رسیدند، بچه‌های سپاه را این دانشمندان بسیجی را شنیدم، گفتم ببین خدا دست بر نمی‌دارد از سنّتش، می‌فرماید: این راه قربانی می‌خواهد، عزیزترین کسان‌تان را باید بدهید، این راه قربانی می‌خواهد، خدایا ما را قربانی راه خودت قرار بده! خدایا خدایا فرصت قربانی کردنِ بهترین دارایی‌های ما را به ما عنایت بفرما! و ما را در آن لحظه غافل و زمین‌گیر قرار مده!


* اگر کسی نعمت «جاه» را در راه خدا فدا نکند، خدا از او گرفته و به دیگری می‌دهد

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: «إِنَّ لِلَّهِ عِبَاداً یَخْتَصُّهُمُ اللَّهُ بِالنِّعَمِ لِمَنَافِعِ الْعِبَادِ» اصلاً کلمات امیرالمؤمنین علی(ع) متفاوت است. خدا بندگانی دارد که این بندگان را بهشون نعمت‌هایی داده، به خاطر منافع مردم. چقدر زیباست که بهترین مصادیق این نعمات را نعمت «جاه» بدانیم. بعد می‌فرماید: «فَیُقِرُّهَا فِی أَیْدِیهِمْ مَا بَذَلُوهَا» این نعمت‌ها را در دست اینها قرار می‌دهد، که بذل و بخشش بکنند، در راه خدا فدیه بدهند، قربانی بدهند. «فَإِذَا مَنَعُوهَا نَزَعَهَا مِنْهُمْ ثُمَّ حَوَّلَهَا إِلَى غَیْرِهِم»‏(16) اگر استنکاف بورزند، خدا نعمت‌ها را از آنها می‌گیرد، می‌دهد به یک گروه دیگر. خدا ان‌شاءالله هیچ نعمتی را از ما نگیرد!
داستان ابراهیم خلیل‌الرحمان را تمام کنم آرام آرام به کربلای اباعبدالله‌الحسین(ع) برسیم. امام رضا(ع) به تفصیل حقایق این داستان را بیان می‌فرمایند.(17) ابراهیم خلیل‌الرحمان صدا زد: خدایا من که قربانی نکردم. خدا فرمود: قبول کردم. ابراهیم عرض کرد: خدایا، درست است قبول کردی، ولی چقدر زیباست عاشقی برای معشوقش قربانی بدهد.
مادرها بچه‌هایتان را این‌جوری تربیت کنید. پسرم دخترم، دکتر شو! مهندس شو! موقعیتی پیدا کن! خانواده تشکیل بده! بچه‌هایی داشته باش! ثروتی به هم بزن! چه اشکالی دارد؟ پولدار بشوی. ببینیم در این راه، خدا در طول مسیر از تو چه قربانی‌هایی می‌خواهد، قربانی‌های ارزشمندی فراهم کن، یکی یکی آنها را در راه خدا بده!
حضرت ابراهیم خلیل‌الرحمان بعد از اینکه تقاضای عاشقانه و عارفانۀ خودش را برای قربانی دادن مطرح کرد، خداوند متعال فرمود: خب، ابراهیمِ من، تو بیشترین کسی که در این عالم دوست داری کیست؟ عرضه داشت: خدایا معلوم است آخرین پیامبر محمد مصطفی(ص). فرمود: آیا او را بیشتر از خودت دوست داری؟ عرضه داشت بله خدایا. معلوم است او را بیشتر از خودم دوست دارم. فرمود: فرزندان آخرین پیامبر را هم بیشتر از فرزندان خودت دوست داری؟ بیشتر از اسماعیلت؟ عرضه داشت: بله خدای من، مولای من. بیشتر دوست دارم.
فرمود: یکی از فرزندان آخرین پیامبر، نامش حسین است. به دلت مراجعه کن! خدایا خیلی دوستش دارم. این کیست اسمش آتش به دلم می‌زند. ابراهیمِ من! من حسین را به عنوان قربانیِ تو قبول می‌کنم، بیشتر نمی‌سوزی؟ گفت: بله خدای من. نشست گریه کرد برای حسین. اینقدر گریه کرد که نگو!


* خدا در طول تاریخ فقط به یک نفر فرصت داد تمام دارایی‌اش را قربانی کند

می‌خواهیم یک گفت‌وگوی قشنگی با همدیگر داشته باشیم ها. ببینید هنوز بدن حسینِ فاطمه روی زمین است. خدا به عاشقانِ خودش هم اجازۀ فدا شدن و قربانی دادن نمی‌دهد. اولیای خدایی که دوست داشته باشند در راه خدا قطعه قطعه بشوند، زیاد هستند ولی بسیاری از اولیای خدا این فرصت را خدا بهشون نداده. می‌دانم دوست داری فدا بشوی اما قبول است، بیا. خدا در میان این همۀ اولیا به یک نفر به تمامه فرصت قربانی کردن قربانی دادن و فداکاری داد. در بین یکصد و بیست و چهار هزار پیغمبر، اوصیای‌شان و همۀ خوبان عالم فقط یک نفر این فرصت را پیدا کرد.
هر خوبی در عالم می‌خواهد قربانی بدهد، از یک جایی به بعد مثل حضرت ابراهیم، خداوند متعال می‌فرماید: بس است عزیزِ من، قبول است بیا برو! اما نمی‌دانم رابطه‌اش با حسین چی بود؟ خدایا اجازه می‌دهی من تا آخر هر چه دارم قربانی کنم؟ بیاور حسین قربانی‌هایت را. می‌پرسیدند این بچه‌ها را کجا می‌بری؟ نمی‌توانست حسین(ع) جواب بدهد. نمی‌فهمیدند آنها. یک فرصت استثنایی برای من پیش آمده قربانی بدهم. ان‌شاءالله سال آینده عرفه این عرض بنده را به یاد داشته باشید دعای عرفه‌ات متحوّل خواهد شد.
هدیه یک روضه خوان است به عزاداران اباعبدالله‌الحسین(ع)، دوستانِ من شکر بهترینش این است که نعمت را در راه خودش مصرف کنی، نعمت را در راه خودش مصرف کنی، بهترینش این است که قربانی بدهی. در هیچ دعایی مثل دعای عرفه شکر جاری نیست، نمونۀ اعلای مناجات شاکرانه با خداوند متعال دعای عرفه است. عجیب و غریب اباعبدالله‌الحسین ولع تشکر از خدا را در این دعا نشان می‌دهد، اصلاً این دعا را باید اسمش را گذاشت دعای شکر، اینقدر قشنگ از نعماتی که از خدا گرفته حسین تشکر می‌کند که این تشکرها انگار آرزوی حسین است که خدا این نعمت‌هایی که به من دادی چه‌جوری در راه تو مصرف کنم یعنی فدای تو بکنم؟ امشب هر کسی می‌خواهد برود کربلا دعای عرفه را در بدن حسین ببیند، همه را خدا اجازه داد بیاور فدا کن!
سخت‌ترین امری که فدا کرد چی‌ها بودند؟ ان‌شاءالله می‌رویم یک روز حسین فاطمه(س) را صحرای محشر می‌بینیم، روضه‌های زیادی می‌شنویم. آنجا از خودِ حضرت می‌پرسیم. به نظر می‌آید سخت‌ترین بخش فداکاری حسین می‌دانید کجا بود؟ لحظۀ آخر، حسین(ع) داشت کجا را نگاه می‌کرد، که سر از بدن مطهرش جدا کردند؟ نگران خیمه‌ها بود. زینبم این دخترها را مواظب باش... این دخترکانِ من را مراقب باش... زینبم، زینبم، زینبم، ای امام زین‌العابدین، شما که گریۀ بر حسین(ع) را دوست داشتید یک جمله از امام زین‌العابدین بگویم. درد امام زین‌العابدین(ع) آن درد با عظمتش این بود: خدا به امام زین‌العابدین(ع)  فرصت نداد، امر فرمود عزیزم، تو نباید فدا بشوی. همچین که صدای غریبیِ حسین(ع) بلند شد، به شمشیری تکیه کرد، هی خودش را دارد می‌کشاند بیاید به سمت حسین(ع). آقا فرمود: زینبم، جانِ تو و جانِ علیِ من، نگذاری امامت قطع بشود! «الا لعنة‌الله علی‌القوم الظالمین».

---------------------------------------------
پی نوشت:
(1) غررالحکم/حدیث2041
(2) غررالحکم/حدیث3925
(3) آل عمران/83
(4) امیرالمؤمنین علی(ع): «... وَ کَانَتِ الْأُمَمُ السَّالِفَةُ تَحْمِلُ قَرَابِینَهَا عَلَى أَعْنَاقِهَا إِلَى بَیْتِ الْمَقْدِسِ فَمَنْ قَبِلْتُ ذَلِکَ مِنْهُ أَرْسَلْتُ عَلَیْهِ نَاراً فَأَکَلَتْهُ، فَرَجَعَ مَسْرُوراً وَ مَنْ لَمْ أَقْبَلْ مِنْهُ ذَلِکَ رَجَعَ مَثْبُوراً، وَ قَدْ جَعَلْتُ قُرْبَانَ أُمَّتِکَ فِی بُطُونِ فُقَرَائِهَا وَ مَسَاکِینِهَا...»(احتجاج طبرسی/1/221)
(5) از جمله: «یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُون»‏(بقره/3) و «أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ»(بقره/43)
(6) رسول خدا(ص): «مَن ماتَ و لَم یَغْزُ، و لَم یُحدِّثْ بهِ نَفسَهُ، ماتَ على شُعْبَةٍ مِن نِفاقٍ؛ کسى که جهاد نکرده یا آرزوى جهاد نداشته باشد و بمیرد به نوعى نفاق مرده است.»(میزان الحکمه/2829)
(7) حجرات/15
(8) نهج البلاغه، حکمت441
(9) عن الرضا(ع): «لَمَّا أَمَرَ اللَّهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى إِبْرَاهِیمَ ع أَنْ یَذْبَحَ مَکَانَ ابْنِهِ إِسْمَاعِیلَ الْکَبْشَ الَّذِی أَنْزَلَهُ عَلَیْهِ تَمَنَّى إِبْرَاهِیمُ ع أَنْ یَکُونَ یَذْبَحُ ابْنَهُ إِسْمَاعِیلَ ع بِیَدِهِ وَ أَنَّهُ لَمْ یُؤْمَرْ بِذَبْحِ الْکَبْشِ مَکَانَهُ لِیَرْجِعَ إِلَى قَلْبِهِ مَا یَرْجِعُ إِلَى قَلْبِ الْوَالِدِ الَّذِی یَذْبَحُ أَعَزَّ وُلْدِهِ بِیَدِهِ فَیَسْتَحِقَّ بِذَلِکَ أَرْفَعَ دَرَجَاتِ أَهْلِ الثَّوَابِ عَلَى الْمَصَائِبِ فَأَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَیْهِ یَا إِبْرَاهِیمُ مَنْ أَحَبُّ خَلْقِی إِلَیْکَ فَقَالَ یَا رَبِّ مَا خَلَقْتَ خَلْقاً هُوَ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ حَبِیبِکَ مُحَمَّدٍ ص فَأَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَیْهِ یَا إِبْرَاهِیمُ أَ فَهُوَ أَحَبُّ إِلَیْکَ أَوْ نَفْسُکَ قَالَ بَلْ هُوَ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ نَفْسِی قَالَ فَوَلَدُهُ أَحَبُّ إِلَیْکَ أَوْ وَلَدُکَ قَالَ بَلْ وَلَدُهُ قَالَ فَذَبْحُ وَلَدِهِ ظُلْماً عَلَى أَعْدَائِهِ أَوجَعُ لِقَلْبِکَ أَوْ ذَبْحُ وَلَدِکَ بِیَدِکَ فِی طَاعَتِی قَالَ یَا رَبِّ بَلْ ذَبْحُهُ عَلَى أَیْدِی أَعْدَائِهِ أَوْجَعُ لِقَلْبِی قَالَ یَا إِبْرَاهِیمُ فَإِنَّ طَائِفَةً تَزْعُمُ أَنَّهَا مِنْ أُمَّةِ مُحَمَّدٍ ص سَتَقْتُلُ الْحُسَیْنَ ع ابْنَهُ مِنْ بَعْدِهِ ظُلْماً وَ عُدْوَاناً کَمَا یُذْبَحُ الْکَبْشُ فَیَسْتَوْجِبُونَ بِذَلِکَ سَخَطِی فَجَزِعَ إِبْرَاهِیمُ ع لِذَلِکَ وَ تَوَجَّعَ قَلْبُهُ وَ أَقْبَلَ یَبْکِی فَأَوْحَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ إِلَیْهِ یَا إِبْرَاهِیمُ قَدْ فَدَیْتُ جَزَعَکَ عَلَى ابْنِکَ إِسْمَاعِیلَ لَوْ ذَبَحْتَهُ بِیَدِکَ بِجَزَعِکَ عَلَى الْحُسَیْنِ ع وَ قَتْلِهِ وَ أَوْجَبْتُ لَکَ أَرْفَعَ دَرَجَاتِ أَهْلِ الثَّوَابِ عَلَى الْمَصَائِبِ فَذَلِکَ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ فَدَیْناهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّه‏» ترجمه: «هنگامى که حقتعالى حضرت ابراهیم (ع) را امر فرمود که جاى فرزندش اسماعیل بره که از براى او فرستاده بود قربانى کند ابراهیم (ع) از خداوند آرزو کرد که کاش فرزند خود اسماعیل را بدست خود در راه خدا قربانى میکردم و کاش مأمور نشده بودم بقربانى کردن بره جاى اسماعیل تا اینکه قلب من رجوع کند و قلب پدرى شود که عزیزترین فرزندان خود را بدست خود در راه دوست قربانى کند و باین سبب درجه‏هاى او بلندتر شود از کسانى را که حقتعالى بآنها ثواب عطا فرموده بجهت نزول مصائب بآنها حقتعالى وحى بسوى او فرستاد که اى ابراهیم از مخلوق من کیست دوست‏تر بسوى تو عرض کرد پروردگارا این همه مخلوق را که آفریدى احدى را بیش از حبیب تو محمد مصطفى (ص) دوست‏تر ندارم حقتعالى باو وحى فرستاد که آیا او را بیشتر دوست میدارى یا خود را عرض کرد بلکه او را فرمود فرزند او را بیشتر دوست میدارى یا فرزند خودت را عرض کرد بلکه فرزند او را فرمود قربانى شدن فرزند او بر دست دشمنان او از روى ظلم بیشتر دل ترا بدرد مى‏آورد یا قربانى کردن فرزند خود را بدست خود در اطاعت من عرض کرد بلکه قربانى شدن فرزند او بر دست دشمنان او بیشتر دلم را بدرد مى- آورد فرمود اى ابراهیم طائفه را گمان برسد که از امت محمد (ص) باشند و بکشند فرزند او حسین را بعد از او بجور و ستم مانند آنکه بره را ذبح کنند یعنى قتل آن حضرت نزد آنها عظمى ندارد و مستوجب شوند باین سبب سخط و غضب مرا پس فریاد و فغان ابراهیم (ع) بلند شد و دل او بدرد آمد و شروع کرد بگریه کردن پس خطاب از مصدر جلال الهى رسید که اى ابراهیم جزع و فغان تو را فداى فرزندت اسماعیل قرار دادم مثل آنکه اسماعیل را بدست خودت فدا کرده چون بر حسین (ع) و قتل‏ او گریه کردى و واجب گردانیدم از براى تو بلندترین درجات کسانى را که ثواب دادم بجهت مصائب و این است تفسیر قول حقتعالى که میفرماید وَ فَدَیْناهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ و لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم‏» عیون اخبار الرضا/1/209. ترجمه اقا نجفی اصفهانی.
(10) توبه/83 – برای مطالعه شأن نزول آیه، رجوع فرمایید به تفسیر نمونه، ذیل همین آیه.
(11) مائده/54 – ترجمه: اى اهل ایمان! هر کس از شما از دینش برگردد [زیانى به خدا نمى‏رساند] خدا به زودى گروهى را مى‏آورد که آنان را دوست دارد، و آنان هم خدا را دوست دارند در برابر مؤمنانْ فروتن‏اند، و در برابر کافرانْ سرسخت و قدرتمندند، همواره در راه خدا جهاد مى‏کنند، و از سرزنش هیچ سرزنش کننده‏اى نمى‏ترسند. این فضل خداست که به هر کس بخواهد مى‏دهد و خدا بسیار عطاکننده و داناست. – علامه طباطبایی در ذیل همین آیه توضیح می‌دهد که ارتداد در این آیه به معنی کسانی است که « باکى ندارند از اینکه با از دست دادن سرمایه دین، دنیا را به دست آورند و آنچه در نزد دشمنان دین از عزت کاذب و مقام‏هاى حیوانى و فانى سراغ دارند را مقدم مى‏دارند بر عزت حقیقى که تنها از آن خدا و رسول او و مؤمنین است و بر سعادت واقعى که هم شامل زندگى دنیا است و هم آخرت.»
(12) محمد/38
(13) من لایحضره الفقیه/4/412
(14) نهج البلاغه، خطبه 27
(15) رسول خدا(ص): مَن طَلَبَ الشهادَةَ صادِقا اُعطِیَها ، و لَو لَم تُصِبْهُ (میزان الحکمه/حدیث9948)
(16) نهج البلاغه، حکمت 425
(17) رک: پاورقی 6.

انتهای پیام/


نوشته شده توسط : مینا ب

شد ملک گریان برای کشته‌های کربلا

شنبه 19 آذر 1390   05:06 ب.ظ

شعر ارسال شده به تکیه خبر؛
شد ملک گریان برای کشته‌های کربلا

خبرگزاری فارس: محمدتقی تقی‌زاده متخلص به «حکاک» شعری تحت عنوان «منا» سروده و به تکیه خبر ارسال کرده است.

خبرگزاری فارس: شد ملک گریان برای کشته‌های کربلا

می‌رسد بر گوش جان بانگ رثای کربلا
هر طرف برپا بود شور و نوای کربلا

رخت ماتم بر تن اهل جهان گردیده است
بنگرم هرسو به پا از غم لوای کربلا 

شیون و غوغا بود برپا به بزم اهل دین
آمده بار دگر ماه عزای کربلا

آه و افغان بشر بر بام کیوان میرسد
شد ملک گریان برای کشته‌های کربلا

آمده ماه محرم شیعیان بر سر زنان
سربسر عالم شده ماتم سرای کربلا

اهل عالم جمله محزون در غم سبط نبی
شد مگر جور و جفا رسم روای کربلا

هر که را بینم بود اندر غم کرب و بلا
هر دلی خواهان کوی حق‌نمای کربلا

خون یاران خدا می‌جوشد از آن سرزمین
زمزم است و مروه کوی با صفای کربلا

زیب آغوش نبی آنجا به قربانگه شتافت
خیز و لبیکی و شو سوی منای کربلا

گر طواف کعبه خواهی، شو به احرامی دگر
شو حَجَر بوس مقام سر جدای کربلا

می‌تراود اشک غم، «حکاک» از نای قلم
چون نگرید چشم تو بر ماجرای کربلا

* ویژه‌نامه محرم و صفر خبرگزاری فارس/226

انتهای پیام/ک


نوشته شده توسط : مینا ب

مجلس فردا جلسه علنی دارد

شنبه 19 آذر 1390   05:06 ب.ظ

پس از سرکشی 7 روزه نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه؛
مجلس فردا جلسه علنی دارد

خبرگزاری فارس: نمایندگان مجلس فردا (یکشنبه) 20 آذرماه پس از یک هفته سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه جلسه علنی دارند.

خبرگزاری فارس: مجلس فردا جلسه علنی دارد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی فردا (یکشنبه) 20 آذر ماه پس از یک هفته سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه‌، جلسه علنی دارند.

وکلای ملت این هفته روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه تشکیل جلسه علنی می‌دهند.

بررسی سؤالات تعدادی از نمایندگان از 4 وزیر، بررسی شور دوم گزارش کمیسیون قضایی درباره لایحه حمایت خانواده و قرائت گزارش کمیسیون اصل 90 درباره مغایرت برخی از موارد اساسنامه سازمان هدفمندی یارانه‌ها با قانون از مهم‌ترین دستورکارهای هفته جاری مجلس خواهد بود.
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : مینا ب

حماس برای بازگشت "محمد دحلان" به غزه شرط تعیین کرد

شنبه 19 آذر 1390   05:06 ب.ظ

حماس برای بازگشت "محمد دحلان" به غزه شرط تعیین کرد

خبرگزاری فارس: عضو دفتر سیاسی جنبش حماس اعلام کرد که بازگشت "محمد دحلان" عضو اخراجی جنبش فتح و عضو مجلس قانونگذاری فلسطین به غزه مشروط به این است که وی خود را به دادگستری معرفی کند.

خبرگزاری فارس: حماس برای بازگشت "محمد دحلان" به غزه شرط تعیین کرد

به گزارش فارس"محمود الزهار" در گفت‌وگو با روزنامه "القدس العربی" گفت که بازگشت دحلان به غزه به معرفی وی به دادگستری جهت محاکمه به دلیل جنایت‌‌هایی که علیه شهروندان فلسطینی مرتکب شده است، منوط است.
 
دحلان که عضو اخراجی فتح است اعلام کرده است که به محض برگزاری نشست مجلس قانونگذاری فلسطین به غزه باز خواهد گشت.
 
وی درباره اینکه آیا تماس‌هایی بین حماس و دحلان برای تضمین بازگشت وی به غزه برقرار است، تصریح کرد: هیچ تماسی بین ما و دحلان و گروه وی نیست و بازگشت دحلان به غزه نیز به معرفی وی به دادگستری جهت محاکمه به دلیل جنایت‌هایی که علیه شهروندان فلسطینی مرتکب شده، مشروط است.
 
الزهار درباره آشتی ملی نیز اظهار داشت: تا زمان دیدار‍ [فتح و حماس] در ماه جاری هر گونه تلاشی برای اجرای مفاد توافقنامه آشتی متوقف شده است و هیچ اقدام عملی برای اجرای توافقنامه آشتی صورت نمی‌گیرد.
 
وی افزود که پرونده زندانیان سیاسی همچنان لاینحل باقی مانده است و این در حالی است که تشکیلات خودگردان همچنان اصرار دارد که زندانی سیاسی در زندان‌های آن وجود دارد و این خود یک مشکل است.
 
این عضو دفتر سیاسی حماس درباره تشکیل دولت تکنوکرات بر اساس توافقنامه آشتی نیز اظهار داشت: فشارهایی بر "محمود عباس" برای پایبندی این دولت به شروط کمیته چهارجانبه وجود دارد و این موضوع نیز به دیدارهای آینده فتح و حماس مربوط است.
 
وی تاکید کرد که دولت آینده فلسطین به شروط کمیته چهارجانبه پایبند نخواهد بود زیرا یک دولت موقت 6 ماهه است که ماموریت آن برگزاری انتخابات ریاسی و مجلس قانونگذاری است. 
 
انتهای پیام/++


نوشته شده توسط : مینا ب

سران اتحادیه اروپا با رجز آمدند و با عجز برگشتند

شنبه 19 آذر 1390   05:05 ب.ظ

اخبار ویژه کیهان؛
سران اتحادیه اروپا با رجز آمدند و با عجز برگشتند

خبرگزاری فارس: نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل برای مهار بحران اقتصادی و روند رو به فروپاشی منطقه مالی یورو، به شکست منتهی شد.

خبرگزاری فارس: سران اتحادیه اروپا با رجز آمدند و با عجز برگشتند

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه امروز ‌شنبه نوشت:


* رضا پهلوی: گول کیهان را نخورید

رضا پهلوی با صدور بیانیه‌ای با تکذیب خبر ویژه کیهان به سران فتنه و گرو‌ه‌های اپوزیسیون هشدار داد که روزنامه کیهان به دنبال تفرقه‌افکنی میان اپوزیسیون است و از آنها خواست هوشیاری خود را حفظ کرده و فریب کیهان را نخورند!

در بیانیه رضا پهلوی که روی سایت اختصاصی وی منتشر شده، آمده است؛ «کیهان شریعتمداری با شایعه‌سازی و ایجاد شکاف و اختلاف در بین مبارزان تلاش می‌کند به اهداف شوم خود برسد و لیکن ما را در راه آزادی همه زندانیان سیاسی ـ عقیدتی کشورمان راسخ‌تر می‌کند»!

گفتنی است هفته گذشته، رضا پهلوی به بهانه 16 آذر بیانیه‌ای صادر کرده بود و از آنجا که 3 دانشجوی دانشگاه تهران در 16 آذرماه 1332 از سوی مأموران شاه به شهادت رسیده بودند، این بیانیه با اعتراض شدید برخی از گروه‌های سلطنت‌طلب روبه‌رو شد و رضا پهلوی در توجیه اقدام خود گفته بود؛ «آن ماجرا (16 آذر 32) مربوط به 60 سال پیش است و ما الآن با سران جنبش سبز که مدتی در حاکمیت بوده‌اند تماس‌هایی داریم، از جمله کسی از جانب یکی از رهبران جنبش سبز ـ منظورش اردشیر امیرارجمند مشاور موسوی و نماینده سران فتنه در خارج از کشور است ـ پیش من آمده و ارتباط خوبی برقرار شده است».

رضا پهلوی به ملاقات خود با فرزند یکی از سران فتنه نیز اشاره کرده بود که این ماجرا در خبر ویژه کیهان پنج‌شنبه 17/9/90 آمده بود.

آقا رضا ربع پهلوی در حالی خبر ویژه کیهان را تکذیب می‌کند که اخبار مربوط به ملاقات اردشیر امیرارجمند ـ مشاور فراری موسوی و نماینده سران فتنه در خارج از کشور ـ و نیز خبر درخواست ملاقات فرزند یکی از سران فتنه با وی از چند هفته قبل در میان گروه‌های اپوزیسیون منتشر شده و چند سایت ضد انقلاب از جمله سایت‌های بالاترین و فیس بوک به آن پرداخته بودند.

و اما، در این میان مقاله سایت «نورافکن» که یک سایت سلطنت‌طلب و وابسته به دفتر رضا پهلوی است جالب توجه و خنده‌دار است، این سایت با استناد به خبر ویژه کیهان و تأکید بر درستی این خبر نوشته است «خبر مربوط به همکاری و ارتباط آقای رضا پهلوی با سران جنبش سبز (یا به قول کیهان، سران فتنه) نشان می‌دهد که آقای رضا پهلوی در اوج محبوبیت (!) است و سایر رهبران گروه‌های اپوزیسیون باید ایشان را که خطرناک‌ترین دشمن موجودیت رژیم جمهوری اسلامی است به رهبری بپذیرند»!

ذوق‌زدگی این سایت سلطنت‌طلب وابسته به دفتر رضا پهلوی برای «بااهمیت» نشان دادن موقعیت ربع پهلوی در میان مخالفان جمهوری اسلامی ایران در حالی است که اردشیر امیرارجمند نماینده سران فتنه در خارج کشور در ملاقات خود با رضا پهلوی که با هماهنگی سفارت آمریکا در فرانسه صورت پذیرفته به وی توضیح داده است که رژیم سلطنتی در میان مردم جایگاهی ندارد و مردم نسبت به اختناق دوران رضاشاه و محمدرضاشاه اعتراض جدی دارند و سپس با اشاره به ثروت کلان رضا پهلوی و اشاره تلویحی به این نکته که وی و گروه‌های سلطنت‌طلب در موقعیت و جایگاهی نیستند که بتوانند علیه جمهوری اسلامی اقدامی انجام بدهند از رضا پهلوی می‌خواهد که به جای صدور بیانیه در حمایت از سران جنبش سبز!! که به نفع آنها نیست، بخشی از هزینه مالی فتنه‌گران در خارج کشور را برعهده بگیرد.

به نوشته سایت بالاترین و به نقل از یک عضو دفتر رضا پهلوی، وی اظهارات فرستاده سران فتنه را اهانت و اشاره تلویحی به بی‌عرضگی خود تلقی می‌کند و با وجود تأکید امیرارجمند مبنی بر پنهان ماندن ماجرا، ملاقات خود با وی و فرزند یکی از سران فتنه را  ـ بدون ذکر نام ـ فاش می‌کند.

گفتنی است رضا پهلوی در جریان فتنه آمریکایی ـ اسرائیلی 88 بارها از موسوی و خاتمی و کروبی با ذکر نام تجلیل کرده بود و یک هفته‌نامه آمریکایی نیز از فشار مقامات آمریکایی به وی برای حمایت مالی بیشتر از عوامل فتنه خبر داده و نوشته بود.

ثروت افسانه‌ای خاندان پهلوی متعلق به مردم ایران است و شاهزاده رضا پهلوی نباید از هزینه کردن بخشی از ثروت خویش در حمایت از جنبش سبز که برای رهایی مردم ایران از رژیم اسلامی تلاش می‌کند، خودداری ورزد!* سران اتحادیه اروپا با رجز آمدند و با عجز برگشتند

نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل برای مهار بحران اقتصادی و روند رو به فروپاشی منطقه مالی یورو، به شکست منتهی شد.

سران اتحادیه اروپا بر سر تغییر در ساختار مالی این اتحادیه به توافق نرسیدند، انگلیس از یک سو و برخی کشورهای دیگر که عضو منطقه یورو نیستند، با طرح پیشنهادی فرانسه و آلمان برای ریاضت بیشتر اقتصادی و مجازات کشورهایی که تسری بودجه خود را کنترل نمی کنند، مخالفت کردند.

این اجلاس در حالی شکست خورد که ساعاتی قبل از آن آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفته بود «به اعتبار یورو ضربه وارد شده و باید این اعتبار را دوباره زنده کرد».

سارکوزی هم معتقد بود «باید تا روز جمعه (روز کنفرانس سران) توافقی حاصل شود زیرا شانس دیگری نداریم»، اوباما نیز پاسخ سؤال خود را دراجلاس گرفته بود، او قبل از نشست بروکسل گفته بود «سران اروپایی متوجه شدت بحران هستند اما سؤال این است که آیا می‌توانند اراده سیاسی خود را به کرسی بنشانند؟».

آلمان و فرانسه خواستار «تغییر» در قراردادهای مالی اتحادیه اروپا بودند، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در دیدار روز چهارشنبه خود در بروکسل پیشنهادی را مطرح کردند که براساس آن، محدود کردن بدهی‌های دولت‌های حوزه مالی یورو ممکن می‌شد و کشورهایی که سرپیچی می‌کردند، با تحریم‌ها و مجازات‌های اتوماتیک روبه‌رو می‌شدند.

بامداد روز جمعه اجلاس سران 23 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به منظور یافتن راه حلی برای بحران ناشی از بدهی‌های سنگین برخی کشورهای حوزه یورو خاتمه یافت بی‌آنکه پیشنهاد اصلاح در معاهده عضویت در اتحادیه اروپا به تصویب رسیده باشد، تنها تصمیمی که در این نشست اتخاذ شد این بود که کشورهای حوزه یورو تا ماه مارس (اسفند ماه) به توافق جدیدی برسند.

به گزارش دویچه وله، «فقدان اتفاق آرا، شکستی سخت برای اتحادیه اروپاست و کارایی کمیسیون اتحادیه اروپا را با دشواری روبرو خواهد کرد» و این در حالی است که نیکولا سارکوزی مقارن با نشست بروکسل هشدار داده بود: خطر فروپاشی و تجزیه اتحادیه اروپا هرگز مانند امروز جدی نبوده است، ما فرصت دیگری به جز امروز نداریم، هیچ گاه خطر انفجار اروپا تا این حد بزرگ و جدی نبوده است و ما باید شهامت تشخیص منصفانه برای مهار بحران را داشته باشیم در غیر این صورت مردم علیه ما قیام خواهند کرد».

خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اروپا می‌گوید: تمام دنیا ما را نظاره می‌کند و ما باید هر کاری می‌توانیم انجام دهیم تا یورو نجات پیدا کند.

بدین ترتیب و با شکست نشست بروکسل، ایجاد تغییرات در پیمان اتحادیه اروپا (27 عضو) از دستور خارج شده و اگر مجدداً تغییراتی در بررسی‌های بعدی به تصویب برسد، تنها از سوی 17 کشور عضو منطقه یورو اعمال خواهد شد، دیوید کامرون روز پنج شنبه تهدید کرده بود هر نوع تصمیم در بروکسل را که علیه منافع انگلیس باشد، وتو خواهد کرد، اما به غیر از انگلیس، کشورهایی نظیر ایتالیا، ایرلند، اسپانیا، یونان و پرتغال نیز که با برخی بحران های حاد سیاسی ـ اقتصادی و کسری بودجه و بدهی سنگین دست و پنجه نرم می‌کنند، با تغییرات پیشنهادی آلمان  ـ فرانسه مخالفت کرده‌اند.

تغییر در قراردادهای مالی اتحادیه اروپا پس از تصویب پارلمان اروپا و کمیسیون اتحادیه اروپا، باید به تصویب مجالس ملی تمام کشورهای عضو این اتحادیه نیز برسد، این تغییرات حتی ممکن است در صورت نیاز در برخی کشورها به همه‌پرسی نیز گذاشته شود که زمانی طولانی را می‌طلبد.

ناکامی آلمان و فرانسه در جلب موافقت تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا با اصلاحات مورد نظر در پیمان عضویت تأثیری منفی بر بازارهای مالی گذاشته و در ساعات اولیه انتشار خبر، معاملات در بورس‌های منطقه خاور دور، بهای اوراق قرضه کشورهای عضو حوزه یورو باز هم تنزل یافت.

در همین حال بی بی سی اعلام کرد مردم انگلیس در مقابل فقیرها کم تحمل‌تر شده‌اند و کمتر از هر زمان دیگری رغبت دارند که برای حمایت از خدمات درمانی، مدارس و یا محیط زیست مالیات بپردازند، به گفته بی بی سی، این تحقیقات تشدید تضاد اجتماعی را نشان می‌دهد.

مارک ایستون از سردبیران بی بی سی با استناد به یک تحقیق انجام گرفته، گفت: «آن دسته از مردم که معتقدند برای بهبود خدمات درمانی، آموزش و پرورش و یا تأمین اجتماعی باید میزان مالیات‌ها بالا برود، در انگلستان فقط 30 درصد و در اسکاتلند 40 درصد است، ده سال پیش این رقم هم در اسکاتلند و هم در انگلستان 60 درصد بود.» نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که 54 درصد مردم بر این باورند که میزان کمک هزینه‌های دولت به مردم بیش از اندازه بالاست و همین موضوع موجب می‌شود که مردم رغبتی برای پیدا کردن کار نشان ندهند، این رقم در سال 1983، که این تحقیق برای اولین بار انجام گرفت، 35 درصد افزایش یافته است.

پنی یانگ، مدیر مرکز ملی تحقیقات اجتماعی، می‌گوید: «در حالی که ما در دورانی از ریاضت اقتصادی و ناآرامی‌های اجتماعی به سر می‌بریم، سؤال اصلی که از درون تحقیق امسال بیرون می‌آید، این است که آیا ما می‌خواهیم با کمک یکدیگر این مشکلات را حل کنیم یا این که هر کس به فکر خودش است؟»* مشاوران موسوی و کروبی از بیرون بازی به دروازه خودی گل می‌زنند!

یک همکار فراری نشریات زنجیره‌ای، تصویر آشفته‌ای از اپوزیسیون ارائه کرد.

«مسیح‌ـ‌ع» در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های ضد انقلاب و درباره پیدایش دکان‌هایی نظیر «شورای هماهنگی سبز» و «کنگره ملی اپوزیسیون» گفت: یکی از چیزهایی که توی ذهن من بود که مطرح کنم، سکوت سنگین [اپوزیسیون] درباره پیشنهاد کنگره ملی بود، این پرسش مطرح است که مبادا این پیشنهاد با شورای هماهنگی تبدیل به یک دکان سیاسی شود.

وی درباره احتمال عملی شدن چنان ایده‌هایی گفت: شاید خیلی بدبینانه باشد که اگر با قاطعیت بگویم نه امکان ندارد اما تردید دارم، چنین طرح‌هایی که در خارج از کشور مطرح می‌شود، در داخل کشور با حمایت رو‌به‌رو نمی‌شوند، در هر صورت ما چه خوشمان بیاید چه نه، بازی سیاسی در داخل ایران است، حکایت چنین طرح‌هایی می‌شود ماجرای کسانی که بیرون بازی ایستاده‌اند اما گاهی وقت‌ها به خودشان گل می‌زنند گاهی هم خارج از محوطه بازی دچار خودمشغولی می‌شوند.

همکار نشریه تعطیل شده اعتماد ملی همچنین گفت: آقای واحدی و آقای امیرارجمند نماینده کروبی و موسوی بودند اما بعد چه شد؟ همین دو از همدیگر انشعاب کردند، یکی در قالب شورای هماهنگی و دیگری در قالب‌ایده کنگره ملی، در واقع از نگاه ناظر داخلی این گونه تلقی می‌شود که مجددا در ورطه دودستگی افتاده‌اند.

وی درباره شورای هماهنگی وابسته به امیرارجمند اظهار داشت: ما نمی‌توانیم بپذیریم کسانی بی‌نام و بی‌شناسنامه برای ما برنامه‌ریزی کنند، باید آسیب‌شناسی کرد که چرا کسانی که به تازگی از ایران خارج شده‌اند و نماینده دو کاندیدای انتخابات بودند به همین راحتی سرمایه عظیم داخل کشور را دو شقه کردند، من در عملکرد شورای هماهنگی یا حتی آقای واحدی هیچ چشم‌انداز بلند مدتی نمی‌بینم که بتوانند حتی صدای آنهایی باشند که از دل آنها بیرون آمده‌اند، من اصلا امیرارجمند را نمی‌شناختم و بعد از انتخابات و حتی فکر می‌کنم بعد از حصر موسوی و کروبی شناختم.* شیرین‌کاری میمون‌های فراری در رسانه‌های بیگانه!

نمایش هواپیمای جاسوسی فوق مدرن و به غنیمت گرفته شده آمریکا در ایران، اسباب شرمندگی یک همکار سازمان سیا را فراهم کرد.

نیما راشدان در کنار مجید محمدی و رضا تقی‌زاده و... یکی از چند طوطی سخنگوی رادیو فرداست که معمولا به جای طرف آمریکایی اقدام به انتحار می‌کنند و به واسطه مصاحبه‌های سفارشی به انکار و تخطئه اخبار منتشره از سوی جمهوری اسلامی می‌پردازند.

در ماجرای اخیر به غنیمت گرفته شدن پهپاد جاسوسی فوق مدرن آمریکایی نیز، راشدان روز پنج‌شنبه و چند
ساعت قبل از انتشار تصاویر این هواپیما، به مصاحبه با رادیو زمانه پرداخت و بی‌خبر از ادامه سناریو توسط ایران، ادعا کرد: من تصور نمی‌کنم ایران از نظر فنی بتواند چنین هواپیمای تجسسی را ساقط کند یا کنترل آن را به دست بگیرد، فکر می‌کنم کس دیگری هم که قدری با مختصات فنی این نوع هواپیما آشنا باشد، چنین ادعایی را تایید نکرده است، آن چیزی که راجع به آن صحبت می‌شود، این است که احتمالا این هواپیما یک نقص فنی داشته و به خاطر این نقص فنی از ادامه پرواز بازمانده و یک جایی گم شده و بعد نیروهای ایرانی توانستند به شکلی به هر حال آن را پیدا کنند [!] البته به شرطی که ادعای شان درست باشد، چون قبلا هم که این ادعا را مطرح کرده بودند هیچ وقت نتوانستند اثبات کنند، ولی اگر ادعای شان هم درست باشد، احتمالا توانسته‌اند بخشی از باقی مانده‌های [!!] هواپیمایی را که به صورت فنی دچار نقص شده و از پرواز بازمانده و سقوط کرده، را به دست آورند، این متفاوت است با در اختیار گرفتن کنترل این هواپیما یا حتی نفوذ به سیستم ارتباطی این هواپیما... این هواپیماها خودپرواز شده‌اند تا خودشان بتوانند خودشان را مدیریت کنند و حتی اگر ارتباط با مرکز کنترل را از دست دادند، بتوانند به پایگاه برگردند.

چند ساعت بعد از این اظهارات، هواپیما RQ170 آمریکایی از سوی سپاه پاسداران به نمایش درآمد و این به این معنا بود که هواپیما سالم به زمین نشانده شده است، حال آن که اگر هواپیما خود دچار نقص فنی می‌شد و یا حتی از سوی پدافند هوایی ایران مورد اصابت قرار می‌گرفت، در همان آسمان یا در اثر اصابت شدید به زمین منفجر می‌شد.

یادآور می‌شود سازمان سیا در کنار استخدام برخی عناصر سلفی و وهابی برای عملیات‌های انتحاری ـ تروریستی، شماری از شبه روشنفکران و دست به قلم‌ها را نیز با مواجب اندک به خدمت گرفته تا هر جا که مقامات این سازمان خود نمی‌توانند ادعاهایی سخیف و مبتذل را مطرح کنند، آن را از زبان همین افراد انتحاری رسانه‌ای کنند و به تردید و تشکیک بپردازند، راشدان مدتی با برخی نشریات زنجیره‌ای در ایران ـ نظیر صبح امروز ـ همکاری می‌کرد و سپس از کشور گریخت.

در موضوع پیشرفت‌های مربوط به حوزه‌های هسته‌ای، هوا ـ فضا، موشکی، سایبری، سلول‌های بنیادین و ... نیز غالبا رسانه‌های آمریکایی ترجیح داده‌اند از همین طیف شبه روشنفکران برای انکار پیشرفت‌ها استفاده کنند اما گذر زمان ابتذال نهفته در رفتار این طیف را نشان داده است.

ظریفی می‌گفت این عده از اصلاح‌طلبان فراری شبیه میمون‌هایی هستند که لوطی‌های قدیم تهران برای معرکه با خود می‌آوردند و با اشاره لوطی جای دوست و دشمن را نشان می‌دادند با این تفاوت که میمون‌های فراری و پناهنده همیشه جای دوست و دشمن را اشتباه می‌کنند!

انتهای پیام/


نوشته شده توسط : مینا ب

روسیه درصدد راه‌اندازی مسابقه تسلیحاتی با آمریکا نیست

شنبه 19 آذر 1390   05:05 ب.ظ

سرگئی ریابکوف:
روسیه درصدد راه‌اندازی مسابقه تسلیحاتی با آمریکا نیست

خبرگزاری فارس: معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد مسکو به دنبال مسابقه تسلیحاتی با آمریکا نیست ولی اگر این کشور مجبور به پاسخ‌گویی به طرح سپر موشکی اروپایی شود، این دیگر انتخابات روسیه نخواهد بود.

خبرگزاری فارس: روسیه درصدد راه‌اندازی مسابقه تسلیحاتی با آمریکا نیست

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که این کشور قصد راه‌اندازی یک مسابقه جدید تسلیحاتی با آمریکا را ندارد.

ریابکوف شب گذشته در یک برنامه از شبکه تلویزیونی «راسیا-24» گفت: ما امیدواریم که علامت ارسال شده از سوی رئیس‌جمهوری میدویدیف در خصوص مسئله سپر موشکی از سوی کشورهای غربی دریافت شده باشد. این در واقع پاسخ مرحله به مرحله ما به طرح ایجاد سامانه دفاع ضد موشکی آمریکاست که مرحله به مرحله در حال تحقق است و ما قصد راه‌اندازی یک مسابقه تسلیحاتی با آمریکا را نداریم.

معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه اقدامات این کشور برای پاسخ‌گویی به سپر موشکی هزینه اقتصادی مضاعفی برای روسیه ندارد، تاکید کرد که این اقدامات در این جهت هستند تا تمایل آمریکا و ناتو را برای دستیابی به توافق با ما برانگیزند. و اگر این هشدارها مورد توجه قرار نگیرند و ما مجبور به تحقق اقدامات در نظر گرفته شویم، این دیگر انتخاب ما نبوده است.

این دیپلمات بلندپایه همچنین اعلام کرد که مسئله شرکت روسیه در نشست سران آتی ناتو که قرار است در ماه مه سال 2012 در شیکاگو برگزار شود، بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری 4 ماه مارس در روسیه مورد تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.

 وی یادآور شد: این تصمیمی است که رئیس‌جمهوری جدید روسیه باید اتخاذ کند، بنابراین طبیعی است که شرکت و یا عدم شرکت روسیه در این نشست به بعد از روشن شدن نتیجه انتخابات 4 ماه مارس موکول شود.

پیش از این "ولادیمیر لئونتیف" مدیر اداره کل امنیت و خلع سلاح وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بودند که به بن بست رسیدن مذاکرات روسیه و ناتو در خصوص سپر موشکی، شرکت روسیه در نشست سران روسیه-ناتو در شیکاگو را زیر سئوال برده است.

وی گفته بود: نباید این مسئله را دور از انتظار دانست که روسیه از شرکت در نشست سران آتی ناتو در شیکاگو صرف‌نظر کند.

لئونتیف تاکید کرده بود: البته ما درهای همکاری در این خصوص را نبسته‌ایم. ولی شرکای ما در غرب باید صادقانه و مسئولانه به سئوالات روسیه در رابطه با مسئله دفاع ضد موشکی پاسخ دهند، در غیراین صورت روسیه مجبور خواهد بود تا به اقدامات صورت گرفته در این راستا پاسخ مناسب دهد.

البته مقامات ناتو همچنان امیدوارند که در جریان نشست سران این سازمان در شیکاگو، نشست سران روسیه-ناتو نیز برگزار شود.

این در حالی است که نشست روز پنج شنبه شورای روسیه-ناتو در سطح وزرای امور خارجه در بروکسل که قرار بود در جریان ‌آن طرفین در خصوص ارائه تضمین حقوقی درمورد عدم جهت‌گیری ضد روسی سپر موشکی به رایزنی بپردازند، نتیجه مثبتی در این زمینه در پی نداشت و به بن‌بست انجامید.

به گفته یکی از دیپلمات‌های روسی،این مذاکرات با توجه به حساسیت موضوعات مورد بررسی در پشت درهای بسته انجام شد و "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه با صراحت و قاطع دیدگاه‌های مقامات مسکو در خصوص مسئله دفاع ضد موشکی اعلام کرد، ولی با وجودی‌که هشدارهای رئیس‌جمهوری روسیه در مورد پاسخ قاطع این کشور به طرح ایجاد سپر موشکی از سوی مقامات ناتو جدی گرفته شده، کشورهای عضو این سازمان قصد ندارند امتیازی در این رابطه به روسیه بدهند.

انتهای پیام/آ.ص


نوشته شده توسط : مینا ب

همخوانی شجریان با مبتذل خوان بهایی

شنبه 19 آذر 1390   05:05 ب.ظ

همخوانی شجریان با مبتذل خوان بهایی

خبرگزاری فارس: محمد رضا شجریان به مبتذل خوانی با "ع.ب" که بهایی زاده نیز است، در سایتهای ضد انقلاب روی آورده است

خبرگزاری فارس: همخوانی شجریان با مبتذل خوان بهایی

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد رضا شجریان که به دلیل سخنان ضد اسلامی اخیرش در شبکه های ضدانقلابی بی بی سی و صدای امریکا، با انتقاد و انزجار شدید برخی از اساتید و هنرمندان موسیقی و همچنین مردم مسلمان کشورمان مواجه شده، به انداختن عکس یادگاری و پخش آثار مشترکش با خوانندگان مبتذل و مرتبط با شبکه بهائیان از جمله فائقه آتشین(گوگوش) و مبتذل خوانی چون عهدیه بدیعی که بهایی زاده نیز هست، در سایتهای ضد انقلاب روی آورده است.

عهدیه بَدیعی در فیلم فارسی های زمان طاغوت نقشهای مستهجنی را اجرا می کرده و زبانزد افراد فاسد و لا ابالی آن دوره بوده و در یک خانواده بهایی در تهران متولد شده است.

وی بدلیل همسو بودن گرایشات فکری اش با مدیریت مجموعه بی بی سی در حال حاضر با این شبکه انگلیسی همکاری دارد.
انتهای پیام/


نوشته شده توسط : مینا ب

روسیه اجلاس ناتو در ماه مه را تحریم می‌کند

شنبه 19 آذر 1390   05:05 ب.ظ

با ادامه اختلافات در خصوص سپر دفاع موشکی؛
روسیه اجلاس ناتو در ماه مه را تحریم می‌کند

خبرگزاری فارس: روسیه روز جمعه اعلام کرد که احتمال دارد نشست ماه مه ناتو را تحریم کند. این تحریم پس از آن در دستور کار قرار گرفته است که دو طرف نتوانستند پلی بین نظرات متفاوت خود در خصوص سپر دفاع موشکی برقرار سازند.

خبرگزاری فارس: روسیه اجلاس ناتو در ماه مه را تحریم می‌کند

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، روسیه روز جمعه اعلام کرد که احتمال دارد نشست ماه مه ناتو را تحریم کند. این تحریم پس از آن در دستور کار قرار گرفته است که دو طرف نتوانستند پلی بین نظرات متفاوت خود در خصوص سپر دفاع موشکی برقرار سازند.


بنابراین گزارش، "سرگی ریابکوف"، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که تصمیم نهایی در خصوص شرکت در نشست شیکاگو پس از انتخابات ریاست جمهوری ۴ مارس اتخاذ خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که ولادیمیر پوتین در این انتخابات به پیروزی دست یابد.


وی افزود که اگر دو طرف بتوانند تا آن زمان در خصوص سپر دفاع موشکی ناتو به توافقی برسند تصمیم‌گیری در خصوص این اجلاس ساده‌تر خواهد بود. روسیه هنوز مطمئن نیست که با حضور در این اجلاس موافقت خواهد کرد یا مخالفت.


ریابکوف تاکید کرد: "حضور در چنین اجلاسی پیش از هرچیز منوط به آن است که اجلاس محتوای مناسبی داشته باشد." این سخنان ریابکوف یک روز پس از آن بیان می‌شود که دیدار بین کلینتون وزیر خارجه آمریکا و لاوروف وزیر خارجه روسیه بی‌نتیجه پایان یافت و دو طرف همچنان به حفظ سلاح‌های خود تاکید کردند.


کلینتون در این دیدار تصریح کرد که آمریکا همچنان به تلاش برای ایجاد سپر دفاع موشکی ادامه خواهد داد. این در حالی است که میدویدیف، رئیس جمهور روسیه پیش‌تر در خصوص چنین اقدامی هشدار داده و گفته بود که در این صورت روسیه نیز موشک‌های جدیدی را تولید خواهد کرد.
 
کلینتون مدعی شده است که این سپر دفاع موشکی بر توازن قوا بین آمریکا و روسیه تاثیری نخواهد داشت. واشنگتن همچنین مدعی است که این سپر دفاع موشکی را علیه ایران بنیان می‌نهد. اما روسیه نگران آن است که این سیستم زرداخانه هسته‌ای این کشور را بلااثر کند. 

 
انتهای پیام/ک.صنوشته شده توسط : مینا ب

جنبش دانشجویی چگونه می تواند پاسخ گوی دغدغه های رهبری باشد؟

شنبه 19 آذر 1390   05:04 ب.ظ

جنبش دانشجویی چگونه می تواند پاسخ گوی دغدغه های رهبری باشد؟

خبرگزاری فارس: دانشگاه و جنبش دانشجویی اصیل افزون بر پیش تازی و پرچم داری گفتمان عدالت خواهی، تاکنون در خرده گفتمان های دیگری هم چون «نهضت نرم افزاری و بومی سازی علم»، «برپایی کرسی های نظریّه پردازی، آزاداندیشی، نقد و نوآوری»، «نخبه پروری» و «مقابله با جنگ نرم دشمن» به اقتضای شرایط و الزامات خاص، مخاطب اصلی مطالبات و فرمایشات رهبری بوده است.

خبرگزاری فارس: جنبش دانشجویی چگونه می تواند پاسخ گوی دغدغه های رهبری باشد؟

قدرت گفتمان سازی انقلاب اسلامی، اساسی ترین مؤلفه ی نظام جمهوری اسلامی در غلبه بر چالش های گوناگون، پیشرفت روزافزون کشور و الهام بخشی آن در منطقه، جهان اسلام و ملت های آزاده بوده است. دال مرکزی این گفتمان، اسلام ناب محمدی بوده و مهم ترین نقش در این گفتمان سازی، بر عهده ی حضرت امام-ره- و مقام معظم رهبری قرار داشته است.
استکبار ستیزی و عدالت خواهی مهم ترین رهاورد امام(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی بود که در فضای دانشگاهی تقویت شد. پیام امام(ره) برای تشکیل تشکل آرمانی خویش -بسیج دانشجو و طلبه- به همراه ارایه ی چارچوب های اسلام ناب به سایر اقشار، عدالت خواهی و مردم گرایی و مقابله با التقاط، تحجّر، اشرافیّت و استکبار زدگی تلاشی است که ایشان در گفتمان سازی ـ به طور خاص ـ در دانشگاه صورت می دهند .
تدقیق در سیر گفتمان سازی مقام معظم رهبری نشان می دهد که مجموعه دیدگاه های ایشان نظام منسجمی در حوزه ی مفاهیم، ایده ها و نظریّات در هوه حوزه ها بوده که عدالت یکی از عناصر اثباتی این گفتمان است؛ ضمن آن که نگاه اسلامی ایجاب می کند که جنبش دانشجویی به مثابه بخش پیش روی امت در چارچوب اصول کلی تبیین شده به وسیله ی رهبری دینی، وارد صحنه شود و با تکیه بر آرمان ها به یاری حاکمیّت اسلامی و در صورت لزوم امر به معروف و نهی از منکر در چارچوب همان آرمان ها عمل نماید .

سیر گفتمان سازی و مطالبات رهبری در محیط دانشجویی
گفتمان «عدالت و پیشرفت» با تأکید بر «عدالت خواهی» به مثابه مهم ترین گفتمان انقلاب اسلامی همواره از سوی معظم له در تخاطب با لایه های گوناگون سیاسی و اجتماعی به ویژه مسئولان سه قوه، نخبگان، دانشگاهیان، روحانیّون و ... مطرح شده است.
در این میان دانشگاه و جنبش دانشجویی اصیل به دلیل برخورداری از شاخص های ذاتی و ممتاز خود -جوانی، برآمدن از حوزه های علمی، آکادمیک و استقلال از جریان های حزبی و جناحی- و گستردگی و تأثیرگذاری اجتماعی آن، افزون بر پیش تازی و پرچم داری گفتمان عدالت خواهی، تاکنون در خرده گفتمان های دیگری هم چون «نهضت نرم افزاری و بومی سازی علم»، «برپایی کرسی های نظریّه پردازی، آزاداندیشی، نقد و نوآوری»، «نخبه پروری» و «مقابله با جنگ نرم دشمن» به اقتضای شرایط و الزامات خاص، نیز مخاطب اصلی مطالبات و فرمایشات ایشان بوده است.
به همین منظور، مقام معظم رهبری دو محور گفتمانی «حفظ سیرت و صورت انقلاب» و «پیشرفت و عدالت» در دهه ی چهارم را به موازات یک دیگر به پیش برده اند؛1 و در هر دو محور دانشجویان را به استمداد طلبیده اند به ویژه با وقوع فتنه ی 88، خرده گفتمان «مقابله با جنگ نرم دشمن» از سوی افسران جوان جنگ نرم -دانشجویان- جهت تحقق محور نخست گفتمان ایشان صورت می گیرد؛ چنان که یکی از کارکردهای «کرسی های آزاد اندیشی» نیز برای تحقق همین وجه کلیدی، طرح شده است .
اوایل دهه ی 80 با پیام های رهبر انقلاب و نام گذاری سال ها از سوی ایشان، سرآغاز گفتمان عدالت در ایران اسلامی بود. پس از آن، عدالت خواهی فرمانی بود که رهبر انقلاب در 6 آبان ماه 81 طی پیامی به تشکل های دانشجویی اعلام داشتند و از دانشجویان خواستند به عنوان پرسش گران و مطالبه گران به میدان بیایند و از مسؤولینی که مظنون به فساد هستند، مطالبه کنند؛ پیامی که البته یک سال قبل از این،
رهبر انقلاب طی فرمانی هشت ماده ای به مسؤولین سه قوا و نمایندگان دستگاه اطلاعاتی و سازمان بازرسی امر به برخورد با مفاسد اقتصادی نموده بودند اما این پیام عدالت خواهی به دانشجویان بود که سر منشأ حرکتی نو در میان نسل جوان دانشجوی انقلابی و عدالت خواه گردید و توانست عدالت خواهی و گفتمان امام(ره) و انقلاب اسلامی را دوباره احیا و باز تولید نماید .
معظم له خود در این خصوص می فرمایند: «مسأله ی عدالت خواهی را که من با شما و جوانان مطرح می کنم، به معنای این نیست که با غیر جوانان مطرح نکرده ام . قبل از این نامه ای که دو، سه سال پیش به یک تشکل دانشجویی نوشتم، مسأله ی عدالت خواهی را ده ها بار با مسئولانی که وظیفه ی اجرایی دارند، مطرح کرده ام ... اما همه ی این حرکت ها برای ماندگاری و عمق یابی، پشتوانه می خواهد که آن پشتوانه، مطالبه و خواست، شما هستید.»2
از منظر رهبر انقلاب، عدالت خواهی شأن و تکلیف همیشگی و ثابت جنبش دانشجویی است و باید به گفتمان غالب محیط های دانشجویی مبدل شود: «این نامه ی ما، مطالبه ی ما، مال سال 1380 است؛ تاریخش آن وقت است اما همیشه تاریخ روز دارد. -5/4/87- مطالبه ی عدالت به معنای این است که عدالت، گفتمان غالب در محیط های جوان و دانشجویی شود؛ عدالت را مطالبه کنند و آن را از هر مسؤولی بخواهند.»3
«یک لحظه از درخواست و مطالبه ی عدالت کوتاهی نکنید؛ این شأن شماست.»4 هم چنین «تئوریزه کردن پایه های معرفتی عدالت، مطالبه ی عدالت از مسئولان در همه ی ابعاد آن -22/2/82- و ترویج «فرهنگ مطالبه ی عدالت» از مسئولان در جامعه»5 و تبدیل کردن آن به گفتمانی ملی، محورهای وظایفی است که مقام عظمای ولایت برای دانشجویان در تحقق گفتمان عدالت برشمرده اند .
گفتمان عدالت خواهی با ورود به دهه ی چهارم انقلاب اسلامی در سطح کلان تحت عنوان «گفتمان عدالت و پیشرفت» به گفتمان و خواست اصلی رهبر انقلاب به عنوان گفتمان آینده ساز کشور - مطرح شد و باز هم «دانشگاه و جنبش دانشجویی» محمل و میزبان مطالبه ی رهبر انقلاب گردید. پیام نوروزی رهبر انقلاب در فروردین 87 و پیام ایشان به مجلس هشتم به مناسبت آغاز به کار هشتمین دوره ی مجلس شورای اسلامی6 سرآغاز گفتمان «پیشرفت و عدالت» که هم چون گفتمان عدالت خواهی در آغاز دهه ی 80، جنبش دانشجویی مهم ترین نقطه ی امید ایشان برای تثبیت این گفتمان بود .
سخنان رهبر معظم انقلاب در دانشگاه علم و صنعت در آذرماه 87 کلید ورود دانشجویان به این گفتمان بود و سپس ایشان در دیدار با دانشجویان دانشگاه های کردستان در آستانه ی انتخابات دهم ریاست جمهوری، زوایای دیگری از این گفتمان را طرح کردند که در جهت دادن به مطالبات و تقاضاهای اجتماعی نقش آفرین و مؤثر بود. پس از انتخابات نیز مطالبه ی این گفتمان در جمع نخبگان در 7 مهر 89 از سوی ایشان مغفول نمانده است.
دانشگاه هم چنین این صلاحیّت را داشته است که نقطه ی آغاز و رشد سایر خرده گفتمان ها، مطالبات و منویات رهبر انقلاب قرار گیرد. «نهضت نرم افزاری»، -9/12/79 - بومی سازی و تولید علم یکی از این گفتمان هاست که رهبر انقلاب خود در این باره می فرمایند: «ببینید بنده وقتی مسأله ی نهضت نرم افزاری را خواستم مطرح کنم، قبل از همه در دانشگاه با دانشجوها مطرح کردم؛ حدود ده سال قبل. نه با وزارت ها صحبت کرده بودم، نه با رییس جمهور وقت صحبت کرده بودم، نه حتّی با اساتید صحبت کردم؛ اول بار در دانشگاه امیرکبیر این فکر را به میان آوردم. امروز شما ببینید این یک گفتمان است، یک مطالبه ی عمومی است.»7
همان گونه که طرح موضوع آزاداندیشی به عنوان مسأله ی روز جامعه و دانشگاه و تشریح آن برای اولین بار از سوی رهبری در دیدار با اعضای انجمن اهل قلم8 صورت گرفت و در اردیبهشت 1382 در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه شهید بهشتی بار دیگر دانشگاه مخاطب این دغدغه ی معظم له قرار گرفت. در بحبوحه ی فتنه ی 88 در 5 شهریور این سال رهبر انقلاب، دانشگاه - یعنی خط مقدم جنگ نرم و میدان اصلی جنگ فکری و فرهنگی علیه دشمنان - را موظف به مقابله با جنگ نرم دشمن فرا می خواند و آگاهی سیاسی و حرکت نکردن در میدان تنظیم شده ی دشمن را لازمه ی این جنگ پیچیده معرفی می فرماید .
پی گیری مطالبات و منویات مقام معظم رهبری و دست آوردهای جنبش دانشجویی
نقش جنبش دانشجویی در صیانت گفتمانی انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری، صفحات پر افتخاری دارد که نادیده گرفتن یا انکار آن شایسته نیست. ترویج گفتمان عدالت خواهی، بی تردید یکی از مهم ترین کارکردهای جنبش دانشجویی در طول حیات آن بوده است که نمونه ی آن - به فرموده ی رهبر معظم انقلاب - گفتمان سازی اصول گرایانه ی دانشجویان در سال های منتهی به روی کار آمدن اصول گرایان در عرصه ی خدمت به مردم بوده است. ظهور مجلس هفتم و از آن بارزتر روی کار آمدن رییس جمهوری با شعار عدالت خواهی در سوم تیر نشان داد که جنبش دانشجویی توانسته با موفقیت گفتمان انقلاب اسلامی و عدالت خواهی را باز تولید و به عرصه ی اجتماعی و سیاسی بکشاند و از این پس باید به تثبیت آن در ساختارهای سیاسی و نهادی بپردازد .
بازخوانی و تکرار گفتمان امام-ره- و خط امام-ره- به صورت عینی، تئوری پردازی گفتمان عدالت، بررسی تحلیلی بعضی موارد فسادزا، تولید محتوا، راه حل و مطالبه از مسئولین در آن حوزه، احساس مسئولیت در مقابل اصل 44 و خصوصی سازی های افسارگسیخته و طرح هدفمندی یارانه ها، زنده کردن آرمان های اصیل انقلاب اسلامی هم چون مسأله ی فلسطین و بیداری اسلامی با تجمع های پی در پی مقابل سفارت خانه ی کشورهای عربی و غربی و فعالیت های گسترده و پرحجم شهری در ایام محاصره و جنگ غزه، نقد بی پروای درون گفتمانی جناح ها و حاکمیّت مانند انتقاد از مدرک دکترای مرحوم «کردان» وزیر کشور دولت عدالت خواه نهم، به صحنه آوردن هنر انقلابی و استفاده از پتانسیل نیروهای انقلابی خارج از دانشگاه، تغییر روابط درونی تشکل های مختلف جنبش دانشجویی، شکستن انحصار و هژمونی یک جناح سیاسی خاص در دانشگاه ها، حل برخی مسایل اجتماعی مانند کارتون خوابی، مقابله با تخریب مزار شهدا و خصوصی شدن آموزش عالی، نظام سلامت، آموزش و پرورش و رواج فرهنگ مطالبه از مسؤولین، مقابله با تجدید نظر طلبان و ساختار شکنان، مطالبه ی جدّی درباره ی مفاسد اقتصادی و تجمع ها در برابر دستگاه قضا و ... عرصه هایی است که محل ورود دانشجویان عدالت خواه بوده و نشان می دهد جنبش دانشجویی در تحقق بخشیدن به گفتمان عدالت خواهی مصمم است .
هم چنین در جریان فتنه ی 88 ، جریان دانشجویی سبز به پشت گرمی اساتید سکولار و روشنفکران به همراهی با فتنه گران برخاست؛ اما در مقابل جنبش اصیل دانشجویی با پشتوانه ی اراده ی ملت مستضعف و حمایت امام امت تاب مقاومت نیافت. نقش دانشجویان به عنوان «افسران جنگ نرم» در مقابله ی تئوریک و تشکیلاتی با انقلاب مخملی غرب و جریان اپوزیسیون و حضور دانشجویان آگاه در گردهمایی روزهای 16، 17 و 18 آذر 88 و نیز حماسه ی 9 دی و 22 بهمن مصادیق روشنی از این ادعاست .
رشد تحقیقات و نوآوری های علمی و غلبه ی گفتمانی نهضت نرم افزاری، از دیگر دست آوردهای جنبش دانشجویی در تحقق منویات رهبر انقلاب است که با ابراز خرسندی و البته درخواست شتاب بخشی به آن از سوی ایشان قرار گرفته است: «به علت عقب ماندگی های عمیق، باید شتاب حرکت علمی خود را در تمامی عرصه ها هرچه بیش تر افزایش دهیم و با نظریّه پردازی در علوم مختلف از جمله علوم انسانی، به دانش بشری بیفزاییم و لازم است توجه به تولید علم در تبیین الگوی پیشرفت ملی مورد توجه کامل باشد.»9
اما «پیشرفت چشم گیر» و «عدالت محسوس»انتظار رهبری از گفتمان پیشرفت و عدالت است که هنوز به طور کامل محقق نشده است. نظریّه پردازی و تئوریزه کردن گفتمان پیشرفت و عدالت شاید یکی از مصادیق بی مهری و یا غفلت جنبش دانشجویی بوده است، تا جایی که رهبر معظم انقلاب، خود شخصاً برای تحقق این امر به تشکیل نشست های اندیشه های راهبردی اقدام نموده اند. رهبر معظم انقلاب در دومین نشست اندیشه های راهبردی از پی گیری مطالبه ی عدالت ابراز ناخرسندی کرده و می فرمایند: »وضع فعلی، مطلقاً راضی کننده نیست چرا که نظام اسلامی به دنبال اجرای حداکثر عدالت و تحقق کامل عدالت به مفهوم یک ارزش مطلق و همگانی است.»10
کم کاری تشکل ها و جنبش های دانشجویی در زمینه ی راه اندازی کرسی های آزاداندیشی مصداق دیگر اهمال کاری جنبش دانشجویی بوده که متأسفانه گلایه ی مقام معظم رهبری را در پی داشته است. ایشان در جمع دانشجویان و دانشگاهیان دانشگاه سمنان به نهضت آزاد فکری اشاره کرده و اظهار می دارند که هنوز «عملاً آن کاری که من گفته بودم، انجام نشده است؛ نه در حوزه، نه در دانشگاه» و بار دیگر تأکید می کنند که«مدیریت این کار بر عهده ی نخبگان، اساتید فعال و مجموعه های دانشجویی است.»11
نکته ی دیگر آن که بر سر راه عملیاتی کردن مطالبات رهبری، موانع و چالش هایی نیز وجود دارد. فرمایشی کردن آن ها در قالب همایش ها و کنگره ها، محول کردن مسؤولیت ها به یک دیگر، نبود عزم و اراده ی جدّی در اجرای آن ها، عدم درک و برداشت صحیح در مفهوم مطالبات و دامنه ی دربرگیری آن، جناحی و سیاسی کردن آن، مصادره به نفع خود و بالاخره نبود نهادی مسئول و پی گیر مطالبات، را باید از مهم ترین این موانع برشمرد. هم چنین از آسیب هایی که جنبش های دانشجویی و مطالبات آرمان خواهانه ی آنان را متوجه خود می سازد، همانا وارد شدن به مصادیقی خاص در مطالبه است که رهبر معظم انقلاب نیز بارها از آن تحذیر کرده اند. دانشجویان با تشکیل اتاق های فکر و فعالیت های بیش تر در برگزاری کرسی های آزاد اندیشی می توانند گامی بلند جهت تحقق مطالبات رهبری بردارند. امری که بدون فراهم آوردن بستری سالم و مناسب جهت پرورش نخبگان علمی و سیاسی کشور، میسر نیست.

پی نوشت ها :
1- بیانات مقام معظم رهبری در دانشگاه علم و صنعت، 24/9/87
2- بیانات مقام معظّم رهبری در دیدار جمعی از اعضای تشکل ها، کانون ها، نشریات، هیأت های مذهبی و شماری از نخبگان دانشجویی، 15 آبان 1382
3- بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه ی پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، 82/2/22
4- بیانات مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز، 14/2/87
5- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از اعضای تشکل ها و... ، 15 آبان 1382
6- در تاریخ 7/3/1387
7- بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه های شیراز، 87/2/14
8- در تاریخ 8/11/1381
9- در تاریخ 27/2/1388
10- در تاریخ 27/2/1390
11- در تاریخ 18/8/1385
نویسنده : الهه خانی
منبع : روزنامه کیهان 19/09/1390
انتهای پیام /
 


نوشته شده توسط : مینا ب

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic